W Irlandii mieszka 120 tys. Polaków, a przez 20 lat od wejścia Polski do UE były ich setki tysięcy – powiedział PAP irlandzki minister stanu ds. promocji handlu, regulacji cyfrowych i firm Dara Calleary. Polacy pracują głównie w branżach nowych technologii i usługach cyfrowych.
“Mamy 120 tys. Polaków mieszkających w Irlandii. Przez ostatnie 20 lat od waszej akcesji (Polski do Unii Europejskiej – PAP) mieliśmy setki tysięcy Polaków mieszkających w Irlandii, pracujących w Irlandii i jesteśmy bardzo, bardzo wdzięczni za to, co zrobili dla Irlandii” – zauważył w rozmowie z PAP irlandzki minister stanu ds. promocji handlu, regulacji cyfrowych i firm Dara Calleary.
Irlandzki polityk zaznaczył, że Polacy zadomowili się we wszystkich sektorach gospodarki, ale pracują przede wszystkim w branżach nowych technologii, w usługach cyfrowych oraz w wysoce zaawansowanym technologicznie budownictwie (ang. high tech construction). “Od 2004 r. zdobyliśmy wiele doświadczenia w naszych polsko-irlandzkich relacjach. Polacy naprawdę zadomowili się we wszystkich sektorach nie tylko gospodarki, ale również w irlandzkim społeczeństwie i mają swój wkład w każdą część naszego życia” – powiedział Calleary.
Jego zdaniem polsko-irlandzkie relacje “niesamowicie zmieniło” wejście Polski do Unii Europejskiej.
“Jesteśmy w Unii Europejskiej od 51 lat, a wy od 20 lat, więc nagle zamiast być krajami w Europie, staliśmy się rodakami wewnątrz UE. Zamiast rywalizować, dostaliśmy możliwości rozwoju gospodarczego i społecznego, którymi się dzielimy. (…) To była też szansa, by poszerzyć horyzonty – z jednej strony dla Polaków mieszkających w Irlandii, ale i równocześnie dla Irlandczyków mieszkających w Polsce lub wykorzystujących nadarzające się w Polsce możliwości” – stwierdził.
Minister przyznał, że podczas swojej pierwszej wizyty w Polsce w 2023 r. był “pozytywnie zaskoczony” liczbą Polaków, którzy mają dzieci urodzone w Irlandii, ale wrócili do Polski. Podkreślił, że relacje między Irlandią a Polską oraz Irlandczykami a Polakami są bardzo silne m.in. właśnie z powodu liczby mieszanych rodzin polsko-irlandzkich.
Jak wynika z danych przekazanych przez irlandzką agencję rządową Enterprise Ireland, Polacy stanowią ok. 2,5 proc. całej populacji Irlandii i są tym samym największą mniejszością narodową tego kraju.
W komunikacie agencji zaznaczono również, że w 2023 r. wartość wymiany handlowej produktami między Polską a Irlandią wyniosła 3 mld euro; to wzrost o 7 proc. r/r. Wartość wymiany usług w 2022 r. sięgnęła zaś 4,6 mld euro, o 40 proc. więcej wobec poprzednich lat. Wyliczono, że ok. 230 firm z Irlandii eksportuje swoje towary do Polski, a ponad 60 przedsiębiorstw ma w Polsce swoje oddziały, zatrudniające łącznie 12 tys. pracowników. Zdaniem irlandzkiego rządu – w br. może paść kolejny rekord, jeśli chodzi o wartość wymiany handlowej między Polską i Irlandią – dodano.
Autor: Bartłomiej Pawlak
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS