A A+ A++

“Reporterzy bez granic opublikowali ranking wolności słowa na 2020” – poinformowała na Twitterze Dominika Bychawska, z zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Kolejny spadek Polski w rankingu

“Polska spadła na 62 miejsce (-3 pozycje), powodem jest zamach na sądownictwo i rosnąca fala nienawiści w mediach” – dodała Bychawska.

Pierwsze trzy miejsca w zestawieniu opublikowanym prze Reporterów bez Granic (Reporters Sans Frontières) należą do Norwegii, Finlandii i Danii. Fakt, że Polska znalazła się na 62. pozycji został uzasadniony w następujący sposób: “podejmowane przez obecny rząd próby kontroli systemu wymiaru sprawiedliwości, zaczynają mieć wpływ na wolność wypowiedzi w niezależnych mediach”.

Zachęca do autocenzury w niezależnych mediach”

W zestawieniu podkreślono również, że niektóre sądy w Polsce stosują art. 212 Kodeksu karnego, pozwalający na zastosowanie wobec dziennikarzy kary za zniesławienie do jednego roku więzienia. Nawet jeśli sądy “w przeważającej części są usatysfakcjonowana grzywnami przeciwko dziennikarzom, stosowanie art. 212 Kodeksu karnego zachęca do autocenzury w niezależnych mediach” – zaznaczyła międzynarodowa organizacja.

ZOBACZ: Komisja Europejska o wyborach prezydenckich w Polsce

Dodatkowo zaznaczono, że media publiczne w Polsce zostały przekształcone w “rzeczników propagandy rządowej”, a ich szefowie “nie tolerują ani sprzeciwu, ani neutralności i zwalniają pracowników, którzy się opierają”.

Wpływ pandemii Covid-19 na przyszłość

Międzynarodowa organizacja zwróciła w mediach społecznościowych uwagę na to, że tegoroczna edycja jej zestawienia pokazuje, iż “nadchodząca dekada będzie decydująca dla przyszłości dziennikarstwa. Pandemia Covid-19 podkreśla i wzmacnia wielokrotne kryzysy, które są zagrożeniem dla prawa do wolnych, niezależnych, pluralistycznych i wiarygodnych informacji”.

Reporterzy bez Granic przygotowują ranking wolności prasy od 18 lat. Podstawą do sporządzania zestawienia są kwestionariusze od ekspertów z całego świata. Kwestie brane pod uwagę w trakcie badania to m.in. stopień niezależności mediów, jakości ram legislacyjnych oraz bezpieczeństwo dziennikarzy. Ankieta składa się 87 pytań, jest przeprowadzana online w 20 językach. W 2016 roku Polska spadła w nim z 18. na 47. miejsce. Z kolei w 2019 roku została umieszczona na 59. pozycji.

Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…

ms/hlk/ polsatnews.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTuning nart cz.8 – Ostrzenie krawędzi bocznych – prezentuje Marek Żurawicki
Następny artykułOPS w Słubicach szykuje „Szafę przyjaciół”