Polska: UE nie ma prawa się wtrącać
Polskie władze przekonywały, że mechanizm wiązania funduszy z praworządnością ma charakter sankcyjny. Według Polski rozporządzenie dotyczące mechanizmu warunkowości wprowadza polityczną ocenę państw członkowskich na podstawie nieskonkretyzowanych zasad i nie określa żadnych mierzalnych kryteriów spełnienia warunków państwa prawnego.
Dodatkowo polskie władze wychodziły z założenia, że UE nie powierzono żadnych kompetencji kontrolnych w procesie stanowienia prawa krajowego i wykonania trójpodziału władzy ani w dziedzinie organizacji wymiaru sprawiedliwości. W związku z tym uzależnienie finansowania państw członkowskich od spełniania zasad, których nie ma w traktatach – zdaniem Polski – byłoby naruszeniem norm prawnych Unii.
Komisja Europejska natomiast podkreślała, że chodzi o wartości będące podstawą UE.
Rzecznik Generalny TSUE: wszystko zgodnie z prawem UE
W czwartek Rzecznik Generalny TSUE Manuel Campos Sanchez-Bordona orzekł, że zasada pieniądze za praworządność jest zgodna z prawem UE. W pierwszej kolejności wskazał, że celem tego rozporządzenia jest “stworzenie szczególnego mechanizmu służącego zapewnieniu należytego wykonywania budżetu Unii, w sytuacji gdy państwo członkowskie popełnia naruszenia zasady państwa prawnego, które zagrażają należytemu zarządzaniu funduszami Unii lub jej interesom finansowym”.
Podkreślił przy tym, że rozporządzenie “nie zmierza do ochrony państwa prawnego za pomocą mechanizmu sankcyjnego podobnego do mechanizmu art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE), tylko ustanawia instrument warunkowości finansowej w celu ochrony wspomnianej wartości Unii”.
W ocenie Rzecznika przyjęcie takiego rozwiązania legislacyjnego wchodzi w zakres “uprawnień dyskrecjonalnych instytucji Unii i nie można go uznać za oczywiście błędne, gdyż poszanowanie zasad państwa prawnego może mieć fundamentalne znaczenie dla należytego funkcjonowania finansów publicznych i prawidłowego wykonania budżetu Unii”.
Rzecznik generalny podkreślił ponadto, że rozporządzenie wymaga “wystarczająco bezpośredniego związku między naruszeniem państwa prawnego a wykonywaniem budżetu, przez co nie ma zastosowania do każdego naruszenia państwa prawnego, lecz tylko do takich, które mają bezpośredni związek z wykonywaniem budżetu Unii”.
Następnie Sanchez-Bordona zauważył, że art. 7 TUE nie upoważnia prawodawcy Unii do ustanowienia innego analogicznego mechanizmu mającego “ten sam cel polegający na ochronie państwa prawnego i przewidującego podobne sankcje”. Jednak w jego ocenie art. 7 TUE nie stoi na przeszkodzie temu, by taką ochronę zapewnić “w drodze innych instrumentów niezwiązanych z tym postanowieniem, pod warunkiem że ich zasadnicze cechy różnią się od cech ochrony zapewnianej przez to postanowienie”.
– Podczas gdy art. 7 TUE uzależnia przyjęcie środków od stwierdzenia poważnego i stałego naruszenia przez państwo członkowskie wartości Unii, rozporządzenie dotyczy jedynie naruszenia przez państwo członkowskie zasad państwa prawnego wpływającego lub stwarzającego poważne ryzyko wpłynięcia, w sposób bezpośredni, na należyte zarządzanie finansami w ramach budżetu Unii lub na ochronę jej interesów finansowych – przekonuje przedstawiciel TSUE.
Decyzja Rzecznika Generalnego TSUE nie jest wiążąca, ale zazwyczaj jest zbieżna z ostatecznymi rozstrzygnięciami Trybunału.
Polska może stracić kolejne pieniądze
Jeśli Polska straci fundusze w ramach mechanizmu „pieniądze za praworządność”, będzie to kolejna kara finansowa ze strony Brukseli dla naszego kraju. 20 września TSUE orzekł karę pół miliona euro dziennie za każdy dzień zwłoki w działaniu elektrowni w Turowie. Miesiąc później ten sam Trybunał nałożył na Polskę karę milion euro dziennie za niewdrożenie wcześniejszych orzeczeń, nakazujących zlikwidowanie Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym.
Polska do tej pory nie otrzymała też pieniędzy (24 mld euro dotacji i 12 mld kredytów) z unijnego Funduszu Odbudowy, który ma łagodzić skutki ekonomiczne pandemii.
Czytaj też: Bruksela wstrzymuje fundusze dla Polski. Przez polityczne gry PiS możemy stracić unijne miliardy
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS