Wspólne oświadczenie w tej sprawie pojawiło się na stronie kancelarii premiera. “Kraje graniczące z Rosją są w coraz większym stopniu zaniepokojone znaczącym i rosnącym napływem obywateli rosyjskich przez nasze granice do Unii Europejskiej i strefy Schengen. Uważamy, że zaczyna to być poważnym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa publicznego i dla całej strefy Schengen” – napisali premierzy.
Zwrócono uwagę, że zdecydowana większość Rosjan popiera agresję ich kraju na Ukrainę. “Nie do zaakceptowania jest również to, że podczas gdy ludzie w Ukrainie są torturowani i mordowani, obywatele państwa będącego agresorem mogą swobodnie podróżować po UE. Większość wiz została wydana Rosjanom przed rosyjską agresją w Ukrainie na pełną skalę, w innych warunkach geopolitycznych i w innych okolicznościach. Podróż do Unii Europejskiej jest przywilejem, a nie prawem człowieka” – ogłosili premierzy.
Jak stwierdzono, po zawieszeniu umowy o ułatwieniach wizowych dla Rosjan w UE, potrzebny jest kolejny krok, aby ograniczyć wydawanie wiz Rosjanom. Chodzi głównie o wizy turystyczne.
“Estonia, Łotwa, Litwa i Polska uzgodniły wspólne podejście regionalne i niniejszym pragną wyrazić swoją polityczną wolę i zdecydowany zamiar wprowadzenia tymczasowych krajowych środków dla obywateli rosyjskich posiadających wizy UE w celu przeciwdziałania bezpośrednim zagrożeniom porządku publicznego i bezpieczeństwa i ograniczyć możliwość wjazdu do strefy Schengen dla obywateli rosyjskich podróżujących w celach turystycznych, kulturalnych, sportowych i biznesowych” – zadeklarowali premierzy 4 państw.
Tymczasowe środki w tych krajach, które są oparte na wspólnym podejściu powinny wejść w życie w każdym z tych krajów do 19 września. “Nadal poszukujemy wspólnego podejścia na poziomie UE i zwróciliśmy się do Komisji Europejskiej z prośbą o zaproponowanie odpowiednich środków dotyczących wiz i ograniczenia wjazdu, które mogłyby zostać wdrożone w ujednolicony sposób przez wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz państwa stowarzyszone w ramach Schengen” – napisali premierzy.
Zwrócili też uwagę, że nie jest to całkowity zakaz wjazdu dla Rosjan, ale utrzymane zostaną wyjątki dla dysydentów, przypadków humanitarnych, członków rodzin, czy posiadaczy zezwoleń na pobyt.
W tym roku niemal o 100 procent wzrosła liczba Rosjan ubiegających się o legalizację pobytu w naszym kraju w porównaniu z ubiegłym rokiem. W okresie od 1 stycznia do 1 września takich wniosków było dokładnie 6909. W ubiegłym roku liczba ta wynosiła niewiele ponad 3,5 tysiąca. W tym roku pozytywnych decyzji co do legalizacji pobytu Rosjan wydano w Polsce 2960. Jak dotąd definitywnie odmówiono już 949 obywatelom Rosji, ale ponad połowa wniosków nie została jeszcze rozpatrzona.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS