Żużel. Polska od lat seryjnie zgarnia tu tytuły. W piątek w Manchesterze pojedzie w bardzo długim turnieju
Aż 28 wyścigów odbędzie się w piątkowy wieczór w turnieju w Manchesterze w ramach Speedway of Nations 2. Do rywalizacji wśród młodzieżowców zgłosiło się osiem reprezentacji. Polska broni mistrzowskiego tytułu zdobytego w… 2014 roku.
W tym artykule dowiesz się o:
Złota seria polskich młodzieżowców trwa od dekady, kiedy zwyciężyli w klasycznym jeszcze finale Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów w Slangerup. Od tamtej pory wygrali wszystkie finałowe turnieje i nie przeszkodziła im nawet rewolucja, czyli nowy format od 2022 roku. W parach w ramach Speedway of Nations 2 reprezentacja Polski U21 też bowiem godzi rywali i przymierza na podiach krążki z najcenniejszego kruszcu.
W poprzedniej edycji w Rydze podstawowy duet tworzyli Mateusz Cierniak i Bartłomiej Kowalski, którzy – jak doskonale wiadomo – zakończyli wiek juniora. Rezerwowym był Wiktor Przyjemski i to na nim budowana jest od tego roku młodzieżowa kadra. O ile wybór trener Rafał Dobrucki jak zawsze ma wśród juniorów spory, o tyle poza liderem klasyfikacji SGP2 raczej trudno było o tzw. pewniaków do składu. Tym bardziej że z powodu kontuzji z orbity powołań wypadł jakiś czas temu Damian Ratajczak.
Oprócz Przyjemskiego do szerokiego składu Dobrucki powołał Bartosza Bańbora, Jakuba Krawczyka, Oskara Palucha i Sebastiana Szostaka. Wybór padł na dwóch pierwszych. Bańbor jest wiceliderem walki o indywidualny prymat do lat 21, zdobył kilka tygodni temu Srebrny Kask, jednak ostatnimi czasy jego dyspozycja uległa wyraźnej obniżce. Krawczyk notuje trudny sezon, przede wszystkim na niwie ligowej, dlatego też zabranie go na Wyspy Brytyjskie wielu odebrało jako zaskoczenie i ogromy kredyt zaufania ze strony trenera.
Polska to nieustannie faworyt czempionatu wśród młodzieży, ale trzeba przyznać, że start w Manchesterze jest dla niej zagadkowy właśnie z powodu zmian personalnych i tego, jak w takim kształcie kadra będzie funkcjonować. Niemniej plusem jest nie tylko fakt, że Przyjemski i Bańbor w czerwcu świetnie rozpoczęli rywalizację w Indywidualnych Mistrzostwach Świata Juniorów, ale też, że bardzo dobrze się znają ze wspólnej jazdy w Orlen Oil Motorze Lublin.
Droga do siedemnastego złota w historii będzie dla naszych rodaków długa. Na liście startowej widnieje osiem drużyn, co sprawia, że w piątek na National Speedway Stadium odbędzie się aż 28 wyścigów (bez barażu i finału). Do uczestników sprzed roku dołączyła powracająca do tych zmagań Szwecja. I nie można wykluczyć, że namiesza w stawce, bo duet Philip Hellstroem-Baengs – Casper Henriksson możliwości ma duże i pała żądzą rewanżu za niepowodzenie sprzed dwóch lat w Vojens, gdzie zajął niespodziewanie ostatnie miejsce.
ZOBACZ WIDEO: Rok temu frustrował się jazdą w Grand Prix. Teraz walczy o medal
Jak co roku “Biało-Czerwonych” pokonać spróbuje Dania, które od 2014 roku sześciokrotnie sięgała po srebrny medal. Wiele obiecuje sobie po jeździe przed własnymi kibicami Wielka Brytania, a powrócić po siedmiu latach przerwy na podium DMŚJ zamierza Australia. Jej liderem będzie rzecz jasna Keynan Rew, dla którego będzie to ostatni start w karierze na arenie międzynarodowej w kategorii U21. Wszystko z uwagi na to, że światowi decydenci nie przyznali mu stałej “dzikiej karty” na SGP2.
Mający już za sobą jazdę w Manchesterze we wtorkowym półfinale seniorskiego SoN Norick Bloedorn musiałby za to dostać solidne wsparcie od kolegów, żeby w okolicach medalu zakręcili się Niemcy. Podobnie może być z Czechami i ich numerem jeden – Adamem Bednarem. Trzeba też przyznać, że po urazie Francisa Gustsa najniżej stoją akcje Łotwy, czyli ubiegłorocznego brązowego medalisty w tejże rywalizacji.
Awizowane składy:
Polska
1. Wiktor Przyjemski (kapitan)
2. Bartosz Bańbor
3. Jakub Krawczyk
Menadżer: Rafał Dobrucki
Niemcy
1. Norick Bloedorn (kapitan)
2. Jonny Wynant
3. Patrick Hyjek
Menadżer: Sascha Doerner
Wielka Brytania
1. Leon Flint (kapitan)
2. Dan Thompson
3. Sam Hagon
Menadżer: Neil Vatcher
Łotwa
1. Nikita Kaulins
2. Artiom Juhno
Menadżer: Władimir Rybnikow
Czechy
1. Adam Bednar (kapitan)
2. Jan Jenicek
3. Matous Kamenik
Menadżer: Ezven Erban
Szwecja
1. Casper Henriksson (kapitan)
2. Philip Hellstroem-Baengs
3. Rasmus Karlsson
Menadżer: Alexander Edberg
Australia
1. Keynan Rew (kapitan)
2. James Pearson
3. Michael West
Menadżer: Mark Lemon
Dania
1. Jesper Knudsen (kapitan)
2. Bastian Pedersen
3. Villads Nagel
Menadżerowie: Nicki Pedersen i Hans Andersen
Początek turnieju: godz. 20:00 (czasu polskiego)
Sędzia: Aleksander Latosiński (Ukraina)
Prognoza na piątek (za: pogoda.wp.pl):
Temperatura: 12°C
Opady: 0.0 mm
Wiatr: 8 km/h
CZYTAJ WIĘCEJ:
Polska za Szwecją w półfinale SoN. Zmarzlik poobijany po upadku
Dania przed Australią, błąd Kvecha pozbawił Czechy awansu! Znamy finalistów SoN
Kup bilet na TAURON SEC w Chorzowie
KUP BILET na 2025 PZM FIM Speedway Grand Prix of Poland – Warsaw. KLIKNIJ i przejdź na stronę sprzedażową!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS