Operator krajowego systemu energetycznego przekazał, że produkcja energii elektrycznej od stycznia do listopada spadła rok do roku o 7,2 proc. wynosząc 148 TWh. Krajowe zapotrzebowanie było zaś większe niż produkcja i wynosiło 152 TWh. To spadek rok do roku o 3,7 proc.
Węglowe spadki i gazowe wzrosty
Największe spadki odnotowano – mimo okresu grzewczego – na węglu kamiennym (spadek rok do roku o 12,3 proc.) i na węglu brunatnym (o 27,1 proc. rok do roku). Na tle całej produkcji energii elektrycznej, widać wyraźnie spadek zapotrzebowania przede wszystkim na to drugie paliwo.
Czytaj więcej
O ile w pierwszych jedenastu miesiącach 2022 r. węgiel kamiennym stanowił 49,7 proc. łącznej produkcji energii, a węgiel brunatny 27,2 proc., to w analogicznym okresie tego roku „czarne złoto” stanowiło 46,7 proc. produkcji, a węgiel brunatny już tylko 18 proc.
Dane oznaczają, że w tym roku węgiel stanowił blisko 65 proc. produkcji energii elektrycznej, zaś rok wcześniej było to 77 proc. Należy jednak pamiętać, że rok wcześniej byliśmy jeszcze w ostrej fazie kryzysu energetycznego, kiedy cena węgla do produkcji energii była niższa, aniżeli gazu, który stanowi o stabilizacji produkcji energii w Europie. Kraje europejskie zaś importowały duże ilości prądu z Polski, gdzie ten był on ta … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS