Nieruchomości i żywność
– Chociaż Polskę i Katar dzielą setki kilometrów, łączą nas dobre relacje. Ich kluczowym obszarem jest nasza strategiczna współpraca w dziedzinie energii. Rosną jednak także wzajemne inwestycje. Katarscy inwestorzy są chociażby obecni na polskim rynku nieruchomości. Polska, jako jeden z liderów europejskiej transformacji cyfrowej, dostrzega również szczególny potencjał do współpracy z Katarem na polu digitalizacji sektora publicznego i usług finansowych – mówił podczas otwarcia Forum Andrzej Dycha, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), która wraz z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Ambasadą RP w Dosze zorganizowały wydarzenie.
W grudniu 2016 r. Al-Sraiya Holding Group przejęła od Skanskiej hotel Westin w Warszawie. Wartość transakcji szacowano na ok. 240 mln zł. Była to pierwsza inwestycja Al-Sraiya w Europie Środkowo-Wschodniej. Wcześniej, bo w 2011 r. Qatar Holding LLC kupiła od francuskiego dewelopera Bouygues Immobilier kompleks biurowców w Warszawie (aktualnie jest tam siedziba telekomu Orange) o wartości ok. 600 mln zł.
Czytaj więcej
Podobnie jak wszystkie państwa Zatoki Perskiej (Arabskiej) Katar importuje zdecydowaną większość produktów żywnościowych. Dokładnie rzecz ujmując Emirat zajmuje pierwsze miejsce wśród krajów Rady Współpracy Zatoki Perskiej (ang. Gulf Cooperation Council – GCC) pod względem zależności od importu żywności na poziomie 97 proc., podczas gdy Bahrajn drugie na poziomie 92 proc. Następnie Kuwejt – 91 proc., a Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman po 89 proc. Arabia Saudyjska importuje 80 proc. produktów spożywczych.
Czytaj więcej
Zatoka Perska (Arabska) to region szukający żywności
W Polsce problemy z zapełnionymi magazynami najbardziej dotykają przemysł mięsny i branżę mleczarską. Tymczasem w krajach nad Zatoką Perską najbardziej poszukiwane produkty to: mięso drobiowe, mięso czerwone, produkty mleczne i jego pochodne.
Jak wskazuje polski resort rozwoju i technologii Katar jest więc zdany na stale rosnący import żywności, choć Katarczycy podejmują próby zakupów dużych areałów ziem uprawnych za granicą, które mają zagwarantować im w przyszłości regularne dostawy płodów rolnych i mięsa oraz produktów z ich przetworu. Perspektywa os … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS