A A+ A++

Elektromobilność wciąż się w Polsce rozwija, ale w 2050 roku jej udział w naszym PKB może wynieść 6 proc. Tak prognozuje Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Oczywiście będzie to możliwe pod pewnymi warunkami.

Przemysł motoryzacyjny to jedna z ważnych części gospodarki naszego kraju. Stanowi on aż 8 proc. naszego PKB i ok. 13,5 proc. wartości eksportu. Główną rolę odgrywają tutaj dostawcy części.

Polska akumulatorami i autobusami elektrycznymi stoi

Polska znajduje się na 10. miejscu w rankingu największych eksporterów podzespołów na świecie, a wartość eksportu wyniosła 12,3 mld dolarów. W zeszłym roku powstało w Polsce prawie nieco ponad 439 tys. pojazdów. 

W przemyśle motoryzacyjnym i powiązanych z nim znajduje zatrudnienie w Polsce ok. 400 tys. osób. To zaś stanowi 7,6 proc. wszystkich pracujących w przemyśle. Z takim wynikiem nasz kraj znajduje się na trzecim miejscu w Unii Europejskiej. 

Polską specjalnością są akumulatory oraz autobusy elektryczne. Litowo-jonowe akumulatory stanowią ponad 2 proc. całego polskiego eksportu. W zakresie ich produkcji Polska dzierży miano lidera w Unii Europejskiej. Jeśli zaś chodzi o rynek globalny, zajmujemy czwartą pozycję. Ustępujemy kolejno Chinom, ex aequo Japonii i Korei Południowej oraz, znajdującym się na trzecim miejscu, Stanom Zjednoczonym. Od 2017 roku z kolei nasz kraj dzierży pozycję lidera w Unii Europejskiej pod względem wyprodukowanych i wyeksportowanych autobusów elektrycznych.

Samochodów elektrycznych przybywa. W Polsce też

Zainteresowanie samochodami elektrycznymi, czy nam się to podoba, czy nie, rośnie. W minionym roku zarejestrowano 6,6 mln nowych samochodów z napędem czysto elektrycznym i hybrydowym na świecie (9 proc. udziału w liczbie wszystkich rejestracji). Dla porównania w 2010 roku było to… 7300 aut. Międzynarodowa Agencja Energetyczna prognozuje z kolei, że w 2030 roku 35 proc. sprzedawanych na świecie samochodów będzie miało napęd zelektryfikowany. 

Po trzecim kwartale tego roku liczba zarejestrowanych samochodów z napędem wyłącznie elektrycznym (BEV) wyniosła 27 200. Dla porównania, po sierpniu 2021 roku było to 14 256.

Jak prognozuje PSPA, w ciągu trzech lat liczba wszystkich samochodów typu BEV w Polsce ma wzrosnąć do 290 tys. (czyli ponad 14 razy), a udział “elektryków” w sprzedaży nowych samochodów może wynieść ponad 10 proc. już w 2024 roku.

Nawet 6 proc. udziału elektromobilności w polskim PKB

PSPA prognozuje trzy scenariusze udziału elektromobilności w polskim PKB w latach 2022-2050. W zależności od tego, który został obrany, perspektywa udziału w PKB może wynosić w 2030 roku od 2 do niemal 4 proc., a w 2050 roku od prawie 3 do niecałych 6 proc.

Jak wskazują eksperci, to, czy znaczenie przemysłu motoryzacyjnego w polskiej gospodarce będzie rosnąć, zależy od administracji publicznej. To jej działania są konieczne do stworzenia w naszym kraju takich warunków, by firmy chętnie podejmowały się różnego rodzaju inwestycji. 

Konieczne jest więc kontynuowanie i rozbudowywanie programów wspierających rozwój elektromobilności (np. Mój elektryk), a także optymalizacja obowiązujących rozwiązań prawnych. W tym drugim przypadku chodzi o takie problemy wynikające z niedoskonałych przepisów, jak brak przygotowania infrastruktury energetycznej przy autostradach i ekspresówkach, zapewniającej odpowiednią moc w przypadku ewentualnej budowy stacji ładowania.

Ważne jest również wspieranie prowadzonych badań i rozwoju. Mają one znaczenie w zwiększeniu innowacyjności oraz konkurencyjności polskiej branży w zakresie elektromobilności. A … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPlatforma Usług Elektronicznych od stycznia obowiązkowa dla płatników składek
Następny artykułV ogólnopolska edycja konkursu edukacyjnego „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”