A A+ A++

Brak planów na sobotę? Ciekawą opcją wyjazdu na weekend w Polsce może się okazać podróż, która połączy kilka atrakcji, w tym miejsce, które uznaje się za unikatowe w skali europejskiej!

W całej Polsce jest wiele ciekawych miejsc na weekendową wycieczkę solo albo z rodziną lub przyjaciółmi.
/123RF/PICSEL

Lato to czas korzystania z atrakcji dostępnych na świeżym powietrzu, a w Polsce nie brakuje tego typu punktów, które warto odwiedzić — czy to na dłużej, czy też choćby na weekend.

Mnóstwo osób wybiera się latem na przykład nad wodę lub robi sobie wycieczki w różne interesujące miejsca. A może by tak połączyć te aktywności?

Gdzie na weekend w Polsce? Ta okolica obfituje w atrakcje

Można to bez trudu połączyć np. w woj. łódzkim, bo obok popularnego Zalewu Sulejowskiego, gdzie niedawno przeprowadzono rewitalizację plaż i remont infrastruktury, skryty jest właśnie taki ciekawy punkt, który warto zwiedzić. Jest on określany jako unikat w skali europejskiej.

Atrakcja zlokalizowana w południowo-wschodniej części Tomaszowa Mazowieckiego będzie doskonałym urozmaiceniem dnia spędzonego nad wodą. Ten niewielkich rozmiarów punkt znajduje się w otulinie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego i można dotrzeć do niego z odnowionej plaży nad Zalewem Sulejowskim na piechotę (nieco ponad godzinę), podjechać rowerem (ok. 20 minut) lub autem (5-10 minut). W pobliżu jest gdzie zaparkować. 

Najpiękniejsze miejsca w Polsce na weekend. Gejzery, niezwykły kolor wody i ciekawa historia

Co tam znajdziemy? Zaskakujące zjawisko przyrodnicze, jedno z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie, wchodzące w skład rezerwatu przyrody nieożywionej o „wybitnych walorach krajobrazowych”. W rezerwacie „Niebieskie Źródła” zobaczyć można akweny ze skupiskami pulsujących na dnie maleńkich gejzerów, zaskakujące kolory obserwowane na wyjątkowo czystej wodzie, które zmieniają się zależnie od pory dnia i roku — bywa to barwa np. zielona, turkusowa, błękitna; oraz nietypowo rosnące na maleńkich wysepkach drzewa. 

Zaskoczeniem prócz nietypowych kolorów i skupisk gejzerów z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę, może być też głębokość źródeł — ze względu na to, że są niezwykle klarowne, wydaj się, że jest tam płytko. Baseny mają jednak od 3 do 5 metrów głębokości! Co ciekawe, ze względu na nietypowe kolory, działalność podpowierzchniową oraz inne cechy wody niegdyś przypisywano tym źródłom właściwości lecznicze. Planowano tu nawet urządzić kurort!

Akweny te od początku uznawano za cud natury — pierwsze wzmianki o „Niebieskich Źródłach” pochodzą z połowy XVIII w. Historia tej okolicy jest bardzo złożona i ciekawa, a w rezerwacie umieszczono kilka tablic informacyjnych, którym warto poświęcić nieco więcej czasu. Można się z nich dowiedzieć, czym dokładnie są limnokreny, czyli obecne w rezerwacie źródła, zapoznać się z dziejami tej okolicy, np. w kwestii tego, jakie zakusy względem tego miejsca mieli podczas II wojny światowej niemieccy okupanci, oraz doedukować się na temat procesów … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLekarze alarmują, że za kilka lat może zabraknąć chirurgów
Następny artykułWidać, że w sklepach znowu jest coraz drożej. Większość kategorii nadal jest w trendzie wzrostowym