Lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej w Sejmie podkreślił, że z pandemią COVID-19 trzeba było zarządzać stanowczo, przejrzyście, zgodnie z prawem od początku. – Wprowadzone przez premiera obostrzenia to zawsze będzie o tydzień, rok za późno – dodał.
Zdaniem Hołowni, Polska znajduje się dzisiaj w tragicznej sytuacji. – Niedawno przekroczyliśmy liczbę 50 tysięcy zgonów z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV2 – dodał. Lider ruchu porównał łączną liczbę zgonów od początku epidemii do zniknięcia miasta z 50 tys. mieszkańców. – Z mapy Polski zniknęły miasta typu Wejherowo, Ostrołęka, Zawiercie – mówił.
ZOBACZ: Nowe obostrzenia. Zamknięte żłobki i przedszkola
Politycy ruchu Polska 2050 przedstawili plan walki z trzecią falą pandemii. Wśród rozwiązań lider ruchu wskazał m.in. jak najszybsze wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. – Da to ramy prawne do nakładania obostrzeń, które dzisiaj nakładane są w sposób nielegalny na konferencjach prasowych. To musi stać się jak najszybciej – stwierdził. Według niego, wprowadzenie stanu klęski żywiołowej pozwoliłoby przedsiębiorcom na szybsze uzyskiwanie odszkodowań.
Konieczne zamknięcie kościołów
Hołownia zwracał uwagę na potrzebę bardziej stanowczego stanowiska rządu i Episkopatu ws. kościołów.
– Potrzeba bronić życia Polaków także w kościołach, nie tylko w sklepach. Potrzebne jest stanowcze stanowisko rządu w tej sprawie i apel Episkopatu do ludzi, aby pozostali w domach i korzystali z transmisji nabożeństw – mówił Hołownia.
ZOBACZ: Obostrzenia w kościołach. Niedzielski: limity raczej nie są przestrzegane
Z kolei lekarz UCK WUM prof. Urszula Demkow podkreśliła, że brakuje koordynacji na szczeblu centralnym w walce z pandemią. – Apelujemy o utworzenie ogólnokrajowego centrum zarządzania kryzysowego i mianowanie krajowego koordynatora ratownictwa medycznego – oświadczyła.
Demkow zaapelowała także o to,”żeby nie zabierać możliwości leczenia dla chorujących na inne choroby niż COVID-19. – Miejsc dla chorych na COVID-19 należy szukać w szpitalach tymczasowych – dodała.
Współpraca państwa z samorządem
Odniosła się również do problemu braku personelu medycznego do walki z epidemią. – Należy szukać zasobów kadrowych wśród stażystów lub studentów ostatnich lat studiów medycznych – oceniła.
ZOBACZ: Lista obostrzeń obowiązujących od soboty
Posłanka ruchu Paulina Hennig-Kloska wskazywała na potrzebę współdziałania państwa z samorządem. – Samorządy muszą być z wyprzedzeniem informowane o działaniach podejmowanych przez rząd. Powinny otrzymywać pełną informację o osobach przebywających na kwarantannie lub w izolacji. Powinny mieć też listę ekspertów w zakresie pandemii, aby móc konsultować swoje działania – mówiła.
– Nie ma niczego ważniejszego niż uratowanie choćby jednego ludzkiego życia. Ten człowiek, którego dzisiaj uratujemy jest dla kogoś innego całym światem. Nie ma zimnych medycznych statystyk, są ludzie. I brońmy ich za pomocą tego, co możemy dzisiaj zrobić – zaapelował Hołownia.
dsk/ PAP
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS