A A+ A++

Posłanka Joanna Mucha z Koła Parlamentarnego Polska 2050 przybliżała w Łomży tematykę stabilnej gospodarki wg. partii Szymona Hołowni. Zaprezentowała 10 punktów, których spełnienie ma to gwarantować rozwój przedsiębiorstw. Spotkania z przedsiębiorcami są po to, aby te pomysły konsultować.

– Gospodarka jest w zasadzie najważniejsza. To od was przedsiębiorców państwo pozyskuje finansowanie swoich działań – zaczął radny Dariusz Domasiewicz, którego klub Przyjazna Łomża wspólnie z Polską 2050 zorganizował spotkanie.  

Posłanka Joanna Mucha, która  może poszczycić się doktoratem z nauk ekonomicznych, przybyłym na spotkanie około 30 osobom mówiła o 10 punkach programu gospodarczego Polski 2050. Prosiła  przybyłych o uwagi i sugestie, by „dowiedzieć się które tematy są istotne i którymi należy się bliżej zająć”. 

-To jest nasz drugi program gospodarczy – mówiła – Pierwszy przedstawiliśmy dwa lata temu, który przygotował prof. Paweł Wojciechowski, a dotyczył makro procesów i makro struktur (system emerytalny, czy jednolitej daniny). To z czym przyjechałam do Państwa dotyczy czego innego. To program dla przedsiębiorców i razem z Państwem chciałbym ten program uzupełnić.

Posłanka w 10 punktach przedstawiła główne hasła, które zdaniem Polski 2050 są ważne dla przedsiębiorców. Punkt pierwszy: Żadnych zmian w PIT, CIP i VAT wzbudził uwagę zgromadzonych, jako niefortunnie nazwany. 

„W dobie dzisiejszych manipulacji, to nie jest dobre hasło – mówiła jedna z uczestniczek spotkania.  – nie gwarantujecie żadnych zmian?”.

Prowadząca przyznała rację i zapowiedziała przeanalizowanie jeszcze raz nazwy tego punktu. Ideą było, jak mówił posłanka Mucha, że po przejęciu władzy nie będzie podwyżek wspomnianych podatków. Kolejnym punktem, który ma być realizowany po zwycięstwie wyborczym, jest „przewidywalność i stabilność podatków”. VAT płacony od zapłaconej faktury, a zasiłek chorobowy od pierwszego dnia płacony przez ZUS, a nie jak dziś od 30. Posłanka wielokrotnie powtarzała, że Polsce 2050 zależy, by w relacjach Państwo – Obywatel była równowaga i partnerstwo. Skoro płacę ubezpieczenie to państwo powinno działać od razu jak potrzebuję.

Postuluje by było domniemanie niewinności podatników i karniaki za błędy urzędników. Potrzeba odpowiedzialności i symetrii w obie strony, nie tylko obywatela do urzędu. 

Siódmy postulat mówi o prostych przepisach dla mikrofirm. „Proste formy rozliczenia i funkcjonowania”. To zdaniem posłanki spowoduje ograniczenie szarej strefy. Natomiast SMSem można byłoby zapłacić małe podatki. Podkreślała, że dziś jest wysoki próg wejścia, co przeszkadza młodym w zakładaniu firm. 

Składka zdrowotna stała się obecnie turbopodatkiem. Mówiła, że po ostatnich zmianach niektórzy podatku zdrowotnego płaca nawet ponad 100 tys zł. To jest nienormalne i obiecała powrót do wcześniejszego sposobu, czyli przywiązanie jej do człowieka nie do dochodu.

Ważnym punktem w gospodarczym planie są sprawne sądy gospodarcze, co wiąże się z jasnym i przejrzystym prawem. „Spory trwające kilka lat to recepta na bankructwo” – mówiła.

Interpretacja podatkowa zdaniem Polski 2050 powinna obowiązywać jedna w całym kraju, czyli wspólne dla wszystkich. 

„Zaufanie traci się galopem, a odzyskuje na piechotę”. Mówiła o opresyjności państwa i o powoływaniu kolejnych służb, które mają szerokie kompetencje. 

„Mamy jeszcze szansę , żeby jeszcze to zmienić. Odzyskać Polskę, żeby stawała się lepsza. Zrobić pierwszą Polskę, najlepszą ze wszystkich wersji” – zachęcała  posłanka Joanna Mucha w Łomży. „To nasz cel, dla dzieci, wnuków, a nie na kadencję. Zmieniać kraj na pokolenia”. Na edukację, na oświatę zdaniem partii powinno iść 6% PKB.

Rozmawiano o samorządach i o ograniczaniu samorzadności przez centralne przekazywanie środków. “Władza najpierw odsysa kasę, a później mówi , OK, ja ci dam jeśli spełnisz dwa warunki: po pierwsze jeśli nas lubisz i okazujesz to, a po drugie na to co my chcemy żebyś zbudował, a nie to co ty”. PIS zdaniem posłanki jak salami odkraja róznego rodzaju prawa i wolności, ale podobnie odkraja też naszą samorządność, odbierając im decyzje. 

Przypomniała, że Polska 2050 nie ma państwowego dofinansowania  i w związku z tym prosiła o wpłaty. Szczególnie miłe są te regularne, nawet na małe kwoty. „Konkurencja z budżetu dostaje dziesiątki milionów”  – przypominała, by w ten sposób było bardziej fair. 

Mówiła o tysiącach stron różnych programów, które Polska 2050 ma przygotowane. “My naprawdę jesteśmy przygotowani do tego, by brać odpowiedzialność za Polskę i zmieniać Polskę na lepsze” – zapewniała. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Legnica: Inauguracyjna sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej Legnicy
Następny artykułPrezydent:Mam nadzieję, że nie będziemy karani ws. migrantów