A A+ A++

Już w minionym roku październikowy powrót studentów do murów uczelni był obarczony wzmiankami o rosnących cenach i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja utrzyma się także w zbliżającym roku akademickim. Ceny idą w górę za rekordowymi odczytami inflacji powyżej 16 proc., a to znajduje odzwierciedlenie w studenckich kieszeniach. Według szacunków opracowanych przez WIB uśrednione wydatki studenta w Polsce rosną nieprzerwanie od 6 lat i wynoszą obecnie 3 177 złotych miesięcznie (wzrost o co najmniej 437 złotych r/r).

W związku z rosnącymi kosztami, kurczą się także oszczędności młodych ludzi. 18 proc. Respondentów w wieku 18-24 lata badania przywoływanego w raporcie deklaruje, że nie posiada zgromadzonych na koncie żadnych oszczędności. Kolejne 24 proc. to osoby ze zgromadzonymi środkami do 1000 złotych. W związku z tym, o 4 p.p. spadła liczba osób, które mieściły się w przedziale 1001-2500 złotych. Powyższe wskaźniki wyglądają jeszcze ciekawiej na tle oceny własnej sytuacji materialnej przez studentów. Aż 33 proc. z nich czuje się finansowo porównywalnie do swoich rówieśników, a gorzej (35 proc.) – wynika z tegorocznego raportu „Portfel Studenta 2022” opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości we współpracy ze Związkiem Banków Polskich przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego 2022/2023. Oznacza to, że problemy zaczynają dotykać niemal całą grupę społeczną polskich studentek i studentów.

Czytaj więcej

Kłopot z wiedzą finansową studentów

Jak wskazują autorzy raportu za tymi liczbami stoi również m.in. deficyt w wiedzy finansowej młodych Polaków. Z badania WIB wynika, że wciąż utrzymują się wskaźniki osób, uważających, że ich poziom wiedzy w zakresie oszczędzania i przedsiębiorczości (po 11 proc.) czy inwestowania (26 proc.) wymaga poprawy. Najbardziej kłopotliwymi, a zarazem najpilniejszymi zagadnieniami do nauki pozostają te z zakresu cyberbezpieczeństwa (40 proc.).

Nieco optymistyczniej rysuje się kontynuacja trendu w zakresie podejścia do zawierania umów finansowych, choć zmniejszeniu w skali roku uległ odsetek osób bardzo dokładnie zapoznających się z postanowieniami umownymi i jednocześnie konsultujących wszelkie niejasności (z 21 proc. do 12 proc.). Osoby deklarujące pobieżne przeglądanie zawieranych umów oraz takie, którym zdarza się podpisać umowę bez jej wcześniejszej lektury, spadły odpowiednio o 13 p.p oraz 3 p.p. Co piąta osoba ogranicza się jedynie do sprawdzenia głównych postanowień oraz poprawności danych osobowych (22 proc.).

Czytaj więcej

Ceny energii w całej Europie wciąż rosną. W ciągu ostatniego roku, europejska referencyjna cena gazu

Drogi najem

Co do zasady, udział kosztów zakwaterowania w odniesieniu do całkowitego budżetu potrafi stanowić od 1/3 do nawet 1/2 jego wysokości. Po niewątpliwym exodusie studentów spowodowanym pandemią, która była przyczyną zmiany stacjonarnej formy kształcenia na zdalną – rok 2021 był czasem powrotu znacznej większości uczelni wyższych do tradycyjnego modelu kształcenia, a co za tym idzie – stopniowym powrotem określonych trendów na rynku najmu nieruchomości.

Poza wpływem inflacji wyraźnie zmieniła się także sytuacja na studenckim rynku … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGranty rozwojowe dla kobiet w programie “MOCne w biznesie”
Następny artykułPrzewodniczący RM w Świdnicy pyta publicznie posła Zyskę, czy „cynicznie nami manipulował”