Reprezentacja Finlandii do fazy pucharowej wygrała trzy z pięciu spotkań fazy grupowej – z Macedonią Północną (3:1), Hiszpanią (3:0) i Turcją (3:2). Dwie porażki Finowie ponieśli z dwiema najsilniejszymi drużynami w grupie, czyli Holandią (1:3) i Rosją (1:3).

Tak ukraińscy kibice zareagowali na hymn Rosji. Wymowny protest w Gdańsku

Polacy w ćwierćfinale

Obie drużyny po raz ostatni mierzyły się ze sobą w 2019 roku w Memoriale Huberta Wagnera. Górą była wtedy reprezentacja Polski, która pewnie triumfowała 3:0. Wtedy biało-czerwoni wygrali w setach do 19, 16 i 19.

Teraz w pierwszym secie szło im jeszcze lepiej. Polacy bardzo dobrze grali w ataku i kontrze. Głównie dzięki tym elementom błyskawicznie wypracowali przewagę. Po skutecznym ataku Piotra Nowakowskiego ze środka prowadzili już 8:3. Chwilę później stracili trzy punkty z rzędu, ale potem znów odskoczyli od rywali.

W drugiej partii sytuacja się powtórzyła, a nawet dokładny wynik seta. Polacy w sumie na tym etapie meczu mieli więcej asów od rywali (7-1) oraz bloków (5-2). Gigantyczną przewagę mieli w skuteczności ataku (57-28 proc.). W dodatku drużyna Vitala Heynana znakomicie przyjmowała (89-62 proc.).

W ostatniej partii w tych statystykach nic się nie zmieniło na korzyść Finów. Biało-czerwoni cały czas dominowali. Błyskawicznie objęli pewne prowadzenie (9:4). Trener Heynen potem dał odpocząć podstawowym zawodnikom. Na boisko weszli wszyscy rezerwowi.

Biało-czerwoni wygrali 3:0 i stracili zaledwie 44 punkty. W ćwierćfinale we wtorek zagrają z Rosja, która w sobotę pokonała Ukrainę 3:1.  W niedzielę zaplanowane są za to kolejne mecze 1/8 finału: Włochy – Łotwa, Portugalia – Holandia, Niemcy – Bułgaria oraz Serbia – Turcja. W poniedziałek Słowenia zagra z Chorwacją, a Francja z Czechami.

Wilfredo Leon zagrywa w meczu z SerbiąLeon brał piłkę, wybierał sobie zawodnika po drugiej stronie siatki i mówił: A teraz dostaniesz asa

Polska – Finlandia 3:0 (25:16, 25:16, 25:14)

Polska: Drzyzga, Kurek 11, Kochanowski 8, Nowakowski 3, Leon 14, Kubiak 7, Wojtaszek (libero), Zatorski (libero) oraz Kaczmarek 8, Bieniek 4, Fornal 2, Śliwka 1, Semeniuk.

Mocna zagrywka Sport.pl – #StrojeZaAsy w siatkarskich mistrzostwach Europy

Za każdego asa serwisowego polskich siatkarzy w mistrzostwach Europy, redakcja Sport.pl ufunduje stroje meczowe młodym zawodniczkom i zawodnikom. W pierwszych sześciu meczach zdobyli zagrywką 44 punkty, co oznacza ufundowanie 132 stroje!

Kolejne asy będziemy odliczać w internecie oraz na nośnikach reklamy zewnętrznej na budynku Cepelii w Warszawie i Dworca Głównego w Katowicach – polskiej nieoficjalnej stolicy siatkówki, w której odbędzie się faza finałowa całej imprezy. Szczegóły akcji tutaj, a regulamin konkursu, w którym rozlosujemy stroje tutaj.