To był bardzo emocjonujący weekend dla dwóch polskich piłkarzy: obrońcy Tomasza Kędziory oraz napastnika Szymona Włodarczyka. Obaj przed ostatnią kolejką w rozgrywkach, w których występowali, byli w grze o zdobycie mistrzostwa. Kędziora miał szansę wywalczyć tytuł najlepszej drużyny Grecji, a Włodarczyk – Austrii.

Polscy piłkarze triumfują w Europie! 10-letnia hegemonia przerwana

Kędziora walczył o tytuł z drużyną PAOK Saloniki. Przed ostatnią kolejką miała dwa punkty przewagi nad broniącym tytułu – AEK-iem Ateny z innym Polakiem w składzie – Damianem Szymańskim. Drużyna ze stolicy Grecji zmierzyła się u siebie z najsłabszą drużyną grupy mistrzowskiej – Lamią.

Natomiast PAOK grał w derbach na wyjeździe z piątym zespołem tabeli – Arisem. W wyjściowej jedenastce wyszedł tradycyjnie Tomasz Kędziora. Jego zespół po 30. minutach prowadził 1:0. Gola zdobył Hiszpan Brandon Thomas. Tuż po przerwie wyrównał jednak Loren Moron. W 62. minucie zwycięskiego gola dla PAOK-u zdobył 36-letni Brazylijczyk Taison.

PAOK wywalczył czwarty w historii klubu, a pierwszy od pięciu lat tytuł mistrza Grecji. 29-letni Kędziora dał sygnał trenerowi reprezentacji Polski – Michałowi Probierzowi, że znów powinien dostać szansę. W tym sezonie jego bilans to: 47 spotkań i trzy gole. Dla niego to też czwarte mistrzostwo w karierze. Wcześniej sięgnął po dwa mistrzostwa Polski z Lechem Poznań (2014/2015 oraz 2021/2022) oraz jedno Ukrainy z Dynamem Kijów (2020/2021).

O mistrzostwo walczył też Szymon Włodarczyk. 21-letni napastnik w lipcu ubiegłego roku z Górnika Zabrze trafił do Sturmu Graz. Pierwszy sezon był dla niego przeciętny. Zagrał w 40 spotkaniach, zdobył dziewięć goli i miał dwie asysty. Jego zespół przed ostatnią kolejką nie wygrał aż trzech meczów z rzędu w lidze (trzy remisy). W efekcie miał tylko dwa punkty przewagi nad obrońcą tytułu – Red Bull Salzburg.

W ostatniej kolejce Sturm Graz grał u siebie z Austrią Klagenfurt, a Red Bull Salzburg podejmował LASK Linz. Drużyna Włodarczyka nie mogła przegrać, by być pewna mistrzostwa. Sturm Graz wygrał jednak 2:0. Gole zdobyli Gregory Wuthrich w 69. minucie i Amady Camar (90. minuta).

Włodarczyk pojawił się na boisku w 87. minucie. Sturm przerwał aż dziesięcioletnią dominację Red Bull Salzburg, a po tytuł sięgnął po raz pierwszy od trzynastu lat!