A A+ A++

Pandemia koronawirusa i spowodowane przez nią zablokowane granice dla znacznej części nie tylko polskich marynarzy oznaczają brak możliwości powrotu do domów. Podmiany załóg są właściwie niemożliwe, a na statkach wprowadzono ograniczenia. W takiej sytuacji jest Polska Żegluga Morska, państwowy armator, pod którego banderą pływa 58 masowców.

Załoga jednego z nich postanowiła napisać list do Onetu. Marynarze obawiają się o własne zdrowie i życie, bo jak mówią, na ich statku nie są przestrzegane zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem. “Jesteśmy zamknięci na statku bez możliwości wyjścia na ląd co oczywiście jest dobrym posunięciem, ale niestety tylko w jedną stronę. Wszyscy pracownicy portowi mogą wejść na statek, robić i chodzić gdzie im się podoba – pisze w liście do Onetu załoga jednego ze statków PŻM.

– W kraju gdzie pandemia rozwija się aktualnie najszybciej na świecie pracownicy portowi wchodzą na statek bez żadnych zabezpieczeń, nie mają rękawiczek czy maseczek, dotykają poręczy na klatce schodowej, korzystają z naszych pomieszczeń a nawet doszło do tego że wchodzą sobie bezkarnie do mesy – dodaje jeden z marynarzy.

Od ponad dwóch tygodni załoga zamknięta jest na statku i nie może schodzić na ląd. Takie wytyczne zostały wprowadzone na wszystkich jednostkach PŻM-u w portach krajów objętych pandemią. O całą procedurę bezpieczeństwa zapytaliśmy rzecznika PŻM-u.

Marynarze bezpieczni? W teorii tak, a w praktyce…

– Jeśli chodzi o ochronę załóg PŻM w portach obcych krajów, armator stosuje tu ścisłe wytyczne WHO w tej sprawie oraz własne zalecenia. Przede wszystkim przed wpłynięciem do portu kapitan zobowiązany jest do zapytania lokalnego agenta o sytuację epidemiczną w danym kraju. Przeprowadza również rozmowy z załogą, jak powinna się ona zachowywać i jak marynarze powinni traktować pracowników portowych. Obowiązuje konieczność maksymalnego ograniczenia takich osób dostępu do pokładu i pomieszczeń nadbudówki. Po wpłynięciu do port … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł5 nowych zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu
Następny artykułDokąd po podstawówce?