A A+ A++

Artykuł polskich naukowców został opublikowany w prestiżowym czasopiśmie akademickim Nature Reviews Cardiology. W gronie eksperckim znaleźli się kardiolodzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Praca dotyczyła powikłań neurologicznych inwazyjnych procedur sercowo-naczyniowych.

Powikłania neurologiczne – ważna publikacja polskich naukowców

Artykuł „Clinical and subclinical acute brain injury caused by invasive cardiovascular procedures” został opublikowany na portalu Neture Reviews Cardiology. Tematem pracy są powikłania neurologiczne inwazyjnych procedur sercowo-naczyniowych. Polscy naukowcy podkreślają, że mimo skali i wagi problemu, sposoby na postępowanie z pacjentami po zabiegach kardiologicznych, nie zostały dotąd określone żadnym eksperckim dokumentem. W tym upatrzyli więc doskonałą okazję do zmierzenia się z ważnym zagadnieniem. 

Prestiżowe czasopismo, w którym ukazał się artykuł, publikuje najważniejsze informacje i wiadomości dotyczące badań, a także komentarze, opinie i recenzje, które są kluczowe dla praktykujących naukowców i kardiologów badających układ sercowo-naczyniowy.

Jak można przeczytać na stronie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach:

Zespół ponad 20 międzynarodowych ekspertów z różnych dziedzin kardiologii, kardiochirurgii i neurologii dokonał, zgodnie z wcześniej założoną metodologią, przeglądu piśmiennictwa dotyczącego powikłań mózgowych zabiegów sercowo-naczyniowych, analizując prace na temat ABI opublikowane do marca 2024. Następnie podsumował dostępną wiedzę w rozdziałach dotyczących rozpowszechnienia problemu, objawów klinicznych, podłoża patofizjologicznego, diagnostyki i leczenia, ale także zapobiegania ABI u pacjentów poddawanych różnego typu zabiegom sercowo-naczyniowym. Zaproponowano ponadto zestaw zaleceń, które mogą być przydatne w zapobieganiu, diagnostyce i leczeniu powikłań. Zidentyfikował również obszary, w których posiadamy niewystarczającą wiedzę na temat ABI i zaproponował potencjalne kierunki badań w przyszłości.

fot. Autorzy pracy: od lewej prof. Lenarczyk, doc. Kowalczyk, doc. Fiszer.

Ryzyko uszkodzenia mózgu jako najczęstsze powikłanie pooperacyjne

Według naukowców w ciągu 50. lat na całym świecie znacznie wzrosła liczba zabiegów sercowo-naczyniowych. Zabiegi te, ze względu na swoją specyfikę, związane są z ryzykiem uszkodzenia mózgu. Zarówno w trakcie, jak i po wykonywanym zabiegu. 

Jak podkreślają kardiolodzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, przy wyborze tematu artykułu kierowały nimi skala i znaczenie problemu. Tylko w samych Stanach Zjednoczonych 7700 osób rocznie doznaje udaru, które jest głównym powikłaniem po operacji sercowo-naczyniowej. Udar niedokrwienny (taki, w którym naczynia tętnicze zwężają się lub dochodzi do ich całkowitego zamknięcia) prawie 2,5-krotnie zwiększa ryzyko śmierci lub dwukrotnie wydłuża pobyt w szpitalu (tych pacjentów, którzy przeżywają). To z kolei znacznie podnosi koszty potencjalnej hospitalizacji (ponad 60 proc.) w porównaniu do pacjentów bez powikłań. Natomiast w przypadku udaru krwotocznego (pot. wylew) rokowania są znacznie gorsze i częściej prowadzą do śmierci pacjenta. 

Prof. Radosław Lenarczyk, dr hab. Jacek Kowalczyk oraz dr hab. Roland Fiszer podkreślają, że w artykule skupili się również na tzw. utajonych formach uszkodzenia mózgu przy operacjach sercowo-naczyniowych. Nie są jawne, ale pozostają widoczne podczas badań obrazowych. 

Dotychczas ich znaczenie było nieznane, ale coraz częściej mówi się o tym, że takie utajone uszkodzenia mogą stanowić ryzyko wystąpienia udaru mózgu w przyszłości. Szanse na jego pojawienie zwiększają się czterokrotnie. Innym poważnym powikłaniem może być demencja, a możliwość jej pojawienia zwiększa się dwukrotnie. Co więcej, zabiegi sercowo-naczyniowe mogą wpływać na ryzyko utajonych (subklinicznych) uszkodzeń dziesięciokrotnie częściej niż sam udar czy TIA (przemijający atak niedokrwienny)

Coraz więcej zabiegów sercowo-naczyniowych i ich skutki

Przez ostatnie dwie dekady na całym świecie można zaobserwować przyrost operacji układu sercowo-naczyniowych. Naukowcy za przykład podali rok 1992, w którym w Europie wykonywano 1250 koronarografii (inwazyjna metoda oceny tętnic wieńcowych serca) i 335 PCI (przezskórna interwencja wieńcowa) na milion mieszkańców, natomiast analizując rok 2003 było to już 3500 koronarografii i 1300 PCI, a w 2016 prawie 2500 PCI na milion mieszkańców. 

Wzrosła również inwazyjność wykonywanych badań. Podczas przezskórnej interwencji wieńcowej operuje się coraz większą liczbę naczyń, powoduje ich poszerzanie, udrożnienia oraz wykorzystuje inwazyjne narzędzia, np. rozwierca się zwapniałe blaszki miażdżycowe – stąd tak duża eksploatacja operowanego organizmu. 

Ważną kwestią jest także coraz starszy wiek pacjentów i potencjalne obciążenie chorobami współistniejącymi. To znacznie wpływa na ryzyko późniejszych powikłań i trudności w ich leczeniu.

Całe badanie można przeczytać tutaj: Clinical and subclinical acute brain injury caused by invasive cardiovascular procedures

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNabór kandydatów do Bytomskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego trwa do 28 października
Następny artykułNowy odcinkowy pomiar prędkości już działa. Kamery ustawili we wsi