A A+ A++

Wiele tysiącleci temu na terenie dzisiejszej wyspy Sulawesi w Indonezji mieszkali ludzie, którzy za pomocą pigmentu malowali ściany jaskiń, opowiadając w ten sposób swoje historie. Jedna z nich, dokumentująca polowanie na świnie, została właśnie uznana za najstarszą zapisaną opowieść.

To najstarsza “zapisana” historia. Liczy 51,2 tys. lat!
/(Oktaviana et al., Nature, 2024) /domena publiczna

Naukowcy od pewnego czasu są świadomi bogactwa starożytnej sztuki jaskiniowej Sulawes, bo już w 2019 roku zespół archeologów odkrył, że scena w jaskini Leang Bulu’Sipong 4, w której postacie przypominające ludzi bawią się ze zwierzętami, ma aż 43,9 tys. W tamtym czasie była to najstarsza znana sztuka jaskiniowa, która zawierała jakąś narrację, ale już dwa lata później inne malowidło z przedstawieniem świni odebrało jej tytuł, bo datowanie wskazywało na 45,5 tys. lat.  

A jak się właśnie okazuje, w rzeczywistości historia ta jest jeszcze starsza, bo nowa metoda datowania wskazała na 48 tys. lat. Przy okazji badacze odkryli jednak, że w pobliskiej jaskini zwanej Leang Karampuang są znacznie starsze namalowane opowieści i obecnie najstarszy znany na świecie przykład sztuki figuratywnej (przedstawienia postaci, zarówno ludzkich, jak i zwierzęcych) i narracyjnej liczy 51,2 tys. lat, więc jest starszy o bagatela kilka tysięcy!

To historia sprzed 51,2 tys. lat

Naukowcy wyjaśniają, że korzystali tu z najnowocześniejszych technik, w tym datowania metodą uranowo-torową za pomocą ablacji laserowej, która opiera się na osobliwości osadzania się wapienia w jaskiniach. Gdy woda przedostaje się przez wapienną skałę jaskini, gromadzi się w niej niewielka ilość uranu. Następnie, gdy woda spływa po malowidle jaskiniowym, osadza się na nim warstwa kalcytu, która stopniowo gromadzi się przez tysiąclecia – nie na tyle, aby ukryć malowidło, ale na tyle, aby pozostawić cienką powłokę.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDębica – Dębica z PKP Polregio w siedem dni
Następny artykułWykonawca S17 wybrany ponownie