Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała już wyniki wyborów parlamentarnych. Według tych danych, na terenie gminy Polkowice zagłosowało ponad 72 procent uprawnionych. To frekwencyjny rekord.
Ponad 14 tys. polkowiczanek i polkowiczan (72,83 proc. uprawnionych) odwiedziło w ubiegłą niedzielę jeden z szesnastu lokali wyborczych na terenie gminy i oddało swój głos na kandydatów do Sejmu i Senatu. To wynik bez precedensu, bo jeszcze żadne wybory po 1989 roku nie zgromadziły przy urnach tylu polkowiczan.
Do czynnego udziału w wyborach zachęcał jeszcze w ubiegłym tygodniu burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki. Dziś gratuluje wszystkim, którzy dali w ten sposób wyraz swojej dojrzałości obywatelskiej.
– Frekwencyjny rekord, na który złożyły się także głosy naszych mieszkańców, to wielki powód do dumy. Dziękuję wszystkim polkowiczanom, którzy minionej niedzieli skorzystali z tego przywileju i wzięli czynny udział w największym święcie demokracji, jakim są wybory – powiedział Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.
Głosując, polkowiczanie wyrażali także swoje sympatie polityczne. Każdy ze startujących w tym roku komitetów wyborczych, miał u nas swoich kandydatów.
A oto jak rozkładały się głosy mieszkańców gminy Polkowice w głosowaniu w podziale na poszczególne komitety wyborcze (Sejm) i kandydatów (Senat).
Do Sejmu
KW Prawo i Sprawiedliwość – 39,87 proc. oddanych głosów,
Koalicja Obywatelska – 25,81 proc. oddanych głosów,
KW Trzecia Droga – 14,2 proc. oddanych głosów,
KW Nowa Lewica – 8,68 proc. oddanych głosów,
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość – 7,3 proc. oddanych głosów,
KW Bezpartyjni Samorządowcy – 2,58 proc. oddanych głosów,
KW Polska Jest Jedna – 1,64 proc. oddanych głosów.
Największą liczbą oddanych głosów polkowiczanie obdarzyli Elżbietę Witek (PiS), która zebrała u nas 2.665 głosów. Kandydat Koalicji Obywatelskiej Piotr Borys zebrał u nas w sumie 1.661 głosów, a reprezentujący Trzecią Drogę Jan Wojtowicz – 1.075 głosów.
Do Senatu
Dorota Czudowska (KW Prawo i Sprawiedliwość) – 39,26 proc. oddanych głosów,
Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska (Koalicja Obywatelska) – 36,27 proc. oddanych głosów,
Tymoteusz Myrda (KW Bezpartyjni Samorządowcy) – 13,71 proc. oddanych głosów,
Krzysztof Jasiński (KW Konfederacja Wolność i Niepodległość) – 10,77 proc. oddanych głosów.
Częścią wyborów parlamentarnych 2023 było także Referendum Ogólnokrajowe. W lokalach wyborczych na terenie gminy Polkowice wydano w sumie 8.653 karty referendalne, na 19.588 uprawnionych do udziału w referendum. Oznacza to frekwencję referendalną na poziomie 44,17 proc., a więc identyczna, jak średnia referendalna w kraju. Aby referendum było wiążące, frekwencja ogólnopolska musiałaby wynieść ponad 50 proc.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS