15 października odbędzie się Święto Demokracji – wybory do Sejmu i Senatu RP. To moment, kiedy cała władza należy do obywateli. To my – zwykli ludzie – zdecydujemy, które partie polityczne dostaną się do Parlamentu RP i komu powierzymy władzę nad Polską na najbliższe cztery lata. Ważne, aby nikt z państwa nie odbierał sobie tego prawa i abyśmy wszyscy spotkali się przy urnach wyborczych.
W ogólnopolskim głosowaniu wybranych zostanie 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7.00-21.00.
– Szanowni Państwo, drodzy mieszkańcy gminy Polkowice! W najbliższą niedzielę odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Tego dnia przy urnach wspólnie będziemy decydować o dalszym kształcie i kierunku, w jakim będzie się rozwijała nasza Ojczyzna. O tym, jakie priorytety i zadania przyjmą dla naszego kraju rządzący, w jakże trudnej i niepewnej sytuacji geopolitycznej, w okresie wzmożonych napięć i konfliktów międzynarodowych. Ale także jako akt naszej nadziei na zgodę, pokój i pojednanie. Wybory do Sejmu i Senatu to jednak nie tylko wartościowanie spraw państwa i narodu. To także wybór dotykający najważniejszych dziedzin naszego codziennego życia, które spędzamy w gronie najbliższych, w najbliższej naszemu sercu lokalnej społeczności – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – Właśnie dlatego tak ważne jest, abyśmy nie przegapili przywileju, ale i obowiązku, jaki daje nam polska Konstytucja, i jak największą liczbą wzięli czynny udział w niedzielnych wyborach parlamentarnych. Gorąco zachęcam do skorzystania z najważniejszego prawa, jakie daje nam demokracja – prawa wyborczego. To, ilu nas tej niedzieli wrzuci kartę do urny, będzie sprawdzianem naszego przywiązania do podstawowych wartości, o które w stanie wojennym tak bohatersko walczyli górnicy kopalni ZG „Rudna”: ludzkiej godności, wolności i demokracji. Nie pozwólmy, aby ktoś inny decydował za nas w sprawach dla nas najważniejszych. Sami weźmy odpowiedzialność za to, w jakiej Polsce, w jakiej przestrzeni i w jakiej wspólnocie będą dorastać nasze dzieci, rozwijać się nasze życie zawodowe, społeczne i towarzyskie. Wspólnie postanówmy, co jest dla nas najważniejsze – podkreśla.
Gmina Polkowice wchodzi w skład OKRĘGU WYBORCZEGO NR 1. Wybierzemy tu DWUNASTU posłów do Sejmu spośród zarejestrowanych przez Państwową Komisję Wyborczą 158 kandydatów z siedmiu komitetów wyborczych.
LISTA NR 1 BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY
– 24 KANDYDATÓW
LISTA NR 2 TRZECIA DROGA PSL-PL2050 SZYMONA HOŁOWNI
– 24 KANDYDATÓW
LISTA NR 3 NOWA LEWICA
– 24 KANDYDATÓW
LISTA NR 4 PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
– 24 KANDYDATÓW
LISTA NR 5 KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ
– 24 KANDYDATÓW
LISTA NR 6 KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI
– 24 KANDYDATÓW
LISTA NR 7 POLSKA JEST JEDNA
– 14 KANDYDATÓW
Aby wziąć udział w podziale mandatów, komitety wyborcze partii politycznych muszą przekroczyć w całej Polsce pięcioprocentowy próg poparcia. Dla koalicji wyborczych ten próg wyborczy wynosi osiem procent. Następnie uzyskane przez listy głosy zostaną przeliczone na mandaty według metody d’Hondta.
W przypadku wyborów do Senatu gmina Polkowice wchodzi w skład OKRĘGU WYBORCZEGO NR 3. Będziemy mieli do wyboru czterech kandydatów, reprezentujących następujące komitety:
- Dorota Czudowska – Prawo i Sprawiedliwość
- Krzysztof Jasiński – Konfederacja Wolnośći Niepodległość
- Tymoteusz Myrda – Bezpartyjni Samorządowcy
- Joanna Sekuła-Szmajdzińska – kandydatka tzw. Paktu Senackiego – nieformalnego porozumienie demokratycznej opozycji, który tworzą: Koalicja Obywatelska, Koalicja Polska,Lewica oraz Polska 2050
W 2011 roku w wyborach do Senatu wprowadzono jednomandatowe okręgi wyborcze. Oznacza to, że wybieramy 100 senatorów w 100 jednomandatowych okręgach, a więc głosujemy na konkretną osobę, a nie listę wyborczą. Mandat senatora uzyskuje kandydat, który otrzymał największą liczbę głosów.
JAK GŁOSOWAĆ?
Aby zagłosować należy przyjść do właściwego lokalu wyborczego z DOKUMENTEM TOŻSAMOŚCI. Może to być każdy dokument ze zdjęciem, pod warunkiem, że ustalenie tożsamości wyborcy na jego podstawie nie budzi wątpliwości. Na wybory trzeba więc zabrać ze sobą np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymację studencką czy też aplikację mObywatel. Można okazać nawet dokument, który utracił ważność. Dokument należy okazać komisji wyborczej, która zweryfikuje naszą tożsamość i wyda nam karty do głosowania. W wyborach do Sejmu i Senatu otrzymamy dwie jednostronicowe karty do głosowania. Na jednej z nich umieszczonych będzie siedem list zarejestrowanych w naszym okręgu wyborczym z nazwiskami kandydatów na posłów. Na drugiej znajdą się nazwiska czwórki kandydatów do Senatu. Karty będą różniły się kolorem. Odbiór kart do głosowania należy potwierdzić własnoręcznym podpisem w spisie wyborców. Aby oddać ważny głos w wyborach do Sejmu i Senatu, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku TYLKO JEDNEGO KANDYDATA NA JEDNEJ KARCIE. Zgodnie z kodeksem wyborczym, za znak X rozumie się „co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki”. Głos będzie nieważny, jeśli wyborca postawi znak X przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list albo jeśli nie postawi go wcale. Będzie natomiast ważny, jeśli znak X znajdzie się przy większej niż jeden liczbie kandydatów z tej samej listy, ale wtedy pierwszeństwo uzyskania mandatu otrzyma kandydat znajdujący się wyżej na tej liście. Na ważność głosu nie wpływają żadne dopiski, znaki czy numery postawione przez wyborcę na karcie do głosowania. Informacje o tym, jak oddać ważny głos, zapisane będą również na karcie wyborczej. Na koniec karty z naszym głosem należy wrzucić do oznakowanej urny, znajdującej się w lokalu wyborczym.
REFERENDUM
Na 15 października zaplanowano również referendum ogólnokrajowe. Przeprowadzać je będą te same komisje wyborcze, w tych samych lokalach wyborczych, co wybory parlamentarne. W związku z tym, oprócz dwóch kart z kandydatami do Sejmu i Senatu, wyborcy otrzymają też trzecią kartę, na której znajdą się pytania referendalne o następującej treści:
Pytanie 1: Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
Pytanie 2: Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
Pytanie 3: Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
Pytanie 4: Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Na powyższe pytania można odpowiedzieć tylko TAK lub NIE. Kartę z odpowiedziami na pytania referendalne wrzucamy do tej samej urny wyborczej, co karty z głosami do Sejmu i Senatu. Wynik referendum będzie wiążący, jeżeli weźmie w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania.
MASZ PRAWO ODMÓWIĆ PRZYJĘCIA KTÓREJKOLWIEK KARTY
Jeśli jednak wyborca nie chce brać udziału w referendum lub w którychkolwiek wyborach, nie ma takiego obowiązku. Aby odmówić udziału, obywatel powinien po okazaniu dokumentu tożsamości poinformować komisję wyborczą, że nie chce wziąć udziału w którymś z głosowań. Wydający karty członek komisji powinien odnotować ten fakt w rubryce spisu wyborców. Jeżeli członek komisji nie będzie chciał tego zrobić to wyborca powinien domagać się, że sam chce to wpisać. A jeżeli też będzie jakiś problem, to trzeba poprosić przewodniczącego komisji obwodowej czy męża zaufania, żeby tę kwestię rozstrzygnąć.
Przedstawiamy adresy lokali wyborczych na terenie miasta i gminy oraz granice obwodów głosowania.
Gmina Polkowice zapewnia też bezpłatny transport publiczny. Rozkłady jazdy poszczególnych linii można sprawdzić poniżej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS