23 lutego to Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest drugą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Specjaliści biją na alarm i zachęcają, by pomocy szukać w profesjonalnych ośrodkach. Polkowiczanie mogą liczyć na bezpłatne wsparcie w ramach programu burmistrza Polkowic „Pomoc Psychologiczna”.
– Pandemia nasiliła problem depresji, co widać po naszych statystykach. Problemem jest izolacja i ograniczone kontakty z bliskimi. Depresja to nie chandra. Należy ją leczyć – mówi Zdzisław Ząbek, kierownik Ośrodka Badań Pomocy Psychologicznej w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.
W Polsce na depresję cierpi około 1,5 miliona osób. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że depresja zajmuje drugie miejsce wśród chorób będących najczęstszymi przyczynami śmierci lub uszczerbku na zdrowiu.
– Pacjenci z zaburzeniami depresyjnymi szukają pomocy przez cały rok. Im więcej informacji i wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych i świadomości tego, że nie jest się samemu, naprawdę pomaga – zaznacza Ząbek.
W Polkowicach mieszkańcy mogą znaleźć pomoc w Ośrodku Badań Pomocy Psychologicznej przy Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. Ośrodek zajmuje się pomocą psychologiczną. Specjaliści prowadzą warsztaty oraz terapie indywidulane i grupowe, wspierają powrót do zdrowia osób potrzebujących pomocy. Do dyspozycji polkowiczan pozostaje trzech psychiatrów, dziewięciu psychologów, pielęgniarka ze specjalizacją psychiatryczną oraz terapeuci zajęciowi.
– Staramy się pomóc każdemu, kto się do nas zgłosi. Szczególnie zależy nam na najmłodszych, dzieciach i młodzieży, którzy nie potrafią bądź nie mogą odnaleźć się w nowej, pandemicznej rzeczywistości – mówi Elwira Staniecka, terapeutka środowiskowa. – Bardzo często zdarza się tak, że trafia do nas dziecko z problemami emocjonalnymi i okazuje się, że problem dotyczy także rodziców. To są bardzo złożone procesy, które wymagają fachowej opieki – dodaje.
W ramach Ośrodka Badań Pomocy Psychologicznej funkcjonuje poradnia zdrowia psychicznego, poradnia psychologiczna, poradnia leczenia uzależnień, ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży oraz pracownia badań psychologicznych.
Polkowiczanie mogą ponadto liczyć na bezpłatne wsparcie psychologiczne w ramach programu polityki zdrowotnej burmistrza Polkowic, Łukasza Puźnieckiego „Pomoc Psychologiczna”. Program skierowany jest do osób uzależnionych, współuzależnionych od alkoholu oraz z tzw. grupy ryzyka. Pierwsze konsultacje i zapisy na wizyty ruszają 1 marca.
W ramach programu polkowiczanie będą mogli skorzystać m.in. z programu terapeutycznego dla dzieci i młodzieży oraz pomocy psychologicznej dla rodziców, programu pracy grupy psychoterapii pogłębionej w zespołach uzależnień czy też zajęć edukacyjnych oraz warsztatów i zajęć z profesjonalistami. W ramach programu działa także Polkowicki Telefon Zaufania.
– Zdrowie psychiczne jest również ważne jak fizyczne. Bardzo często nie jesteśmy w stanie rozpoznać depresji czy innych problemów emocjonalnych. Nie wolno ich bagatelizować. Dla mieszkańców naszej gminy pomoc jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy po nią sięgnąć – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.
W zeszłym roku ze świadczeń w ramach programu skorzystało ponad 1100 osób.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS