Daria Piotrowska, studentka ze Szczecina, wyznała na TikToku, że podczas ostatniej podróży do Arabii Saudyjskiej po raz pierwszy doświadczyła szoku kulturowego. Wszystko za sprawą trwającego w tym czasie ramadanu. W trakcie 30-dniowego postu, od świtu do zmierzchu muzułmanie powstrzymują się m.in. od jedzenia i picia. Warto wiedzieć, że okres ten jest nie tylko wyzwaniem dla wyznawców islamu, ale i dla turystów.
Przeżyły szok kulturowy w Arabii Saudyjskiej
Daria zaznaczyła, że nie było to jej pierwsze zderzenie z ramadanem. Już w ubiegłym roku odwiedziła Dubaj w tym samym okresie, a poszczenie mieszkańców nie było dla niej odczuwalne. Sytuacja wyglądała jednak zupełnie inaczej w Arabii Saudyjskiej. Od świtu do zachodu Słońca ulice świeciły pustkami, a sklepy oraz restauracje były pozamykane. Turystki czuły się jak w mieście duchów.
Jak możemy zobaczyć na nagraniu, o zmierzchu wszystko zmieniło się nie do poznania. Na ulicach rozbłysnęły światełka, pojawiły się tłumy, a lokale zaczęły otwierać swoje drzwi.
Brakowało nam jedzenia. W ciągu dnia znalazłyśmy tylko jedną otwartą kawiarnię, poza tym wszystko było pozamykane aż do 18:00 […] Bez żadnego porządnego posiłku wreszcie doczekałyśmy się aż otworzą restauracje
– relacjonowała Piotrowska.
Dwa oblicza miast w okresie ramadanu
Daria zaznacza, że obywatele Arabii Saudyjskiej mocno przestrzegają zasad ramadanu. W tym okresie ich tryb życia zmienia się radykalnie. Pierwszy posiłek jedzą około 18:30, a później wychodzą na zakupy i załatwiają wszystkie sprawy. Co ciekawe, niektóre biura są otwarte nawet do godziny 1:00 w nocy, a na drogach można napotkać na ogromne korki.
Podczas podróży w czasie ramadanu warto zatem przestawić się na tryb nocny. Wyśpijcie się w dzień, a po zmroku udajcie na eksplorowanie miast. – Wychodzą absolutnie wszyscy, dzieci, kobiety, mężczyźni, co daje duże poczucie bezpieczeństwa […] Zresztą Arabia Saudyjska jest uznawana za bardzo bezpieczny kraj i nie ma co się dziwić, my czułyśmy się tutaj dobrze – podsumowała.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS