24 minuty temu
Obchodzenie się z uchodźcami na granicy polsko-białoruskiej pokazuje, jak zaostrzyła się polityka w UE. Kiedy przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel domaga się płotu na granicy, zrywa ponownie z pewnym tabu.
Polityka wobec uchodźców stanęła ostatnio na porządku dziennym jesiennego szczytu UE w październiku. Szefowie rządów państw unijnych ponownie różnili się w poglądach i nie udało im się wypracować wspólnej linii postępowania. Kwestią sporną nadal jest odciążenie państw na południu Europy, do których napływa najwięcej nielegalnych migrantów, rozdział osób mających prawo do uzyskania azylu w UE, a ostatnio także zabezpieczenie jej zewnętrznych granic poprzez budowę płotów i zapór.
Jak szczelna może być “twierdza Europa”, jeśli nie chce całkowicie porzucić swoich podstawowych wartości? Obecny klimat polityczny w UE wskazuje na tendencję do jej pogłębiającej się samoizolacji.
W październiku 12 państw unijnych podjęło inicjatywę mającą uzyskać środki finansowe na budowę płotów i innych zapór na zewnętrznych granicach UE; między innymi w Polsce, w państwach bałtyckich i w Austrii. Jak oświadczył nowy kanclerz Austrii Alexander Schallenberg, minione miesiące wykazały, że napływ migrantów nie zmniejszy się.
Co prawda, jak wynika z danych Frontexu, w tym roku na teren UEW dostało się ogółem około 135 tys. uchodźców, czyli o połowę więcej niż w roku 2020, ale ta liczba jest wciąż bardzo odległa od szczytu kryzysu migracyjnego w roku 2015, gdy do Europy napłynął ponad milion osób szukających schronienia.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma inne zdanie w sprawie umacniania granic. – W Komisji Europejskiej i w Parlamencie Europejskim od dawna przeważa opinia, że nie powinno się finansować płotu z drutu kolczastego i murów na granicy zewnętrznej UE – powiedziała.
Ale przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel udał się w ostatnich dniach do Warszawy, żeby zapewnić polski rząd o solidarności UE z jego polityką w sprawie nielegalnych uchodźców usiłujących przedostać się z Białorusi przez Polskę do zachodnich państw członkowskich UE. Krok ten stanowi wyraźną sprzeczność z wypowiedzią szefowej KE.
Czytaj w Tygodniu Interii: “Granica nie jest linią namalowaną na kartce. Przyrzekaliśmy, że będziemy jej bronić”
– Utrzymuje się także debata o tym, czy fizyczna infrastruktura (na granicy – red.) powinna być finansowana przez UE – powiedział Michel. – Trzeba wyjaśnić zdolność UE do okazania przez nią solidarności z tymi państwami członkowskimi, które stoją w pierwszym szeregu i chronią swoje granice narodowe, będące także granicami zewnętrznymi UE – podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej.
To, czy ta zmiana kursu została uzgodniona z największymi państwami członkowskimi UE, pozostaje kwestią otwartą, ale Michel przynajmniej ma za sobą sygnatariuszy listu w tej sprawie z października.
Na płaszczyźnie narodowej ryglowanie granic od dawna już stało się faktem. Węgry, jako pierwszy kraj unijny, już podczas kryzysu uchodźczego w 2015 roku przystąpiły do budowy płotu i innych zapór na swojej granicy, żeby przekierować w inną stronę tak zwany szlak bałkański. Grecja, Bułgaria i inne państwa poszły w ślady Węgier i w tej chwili zapory na granicach zewnętrznych UE liczą około tysiąca kilometrów długości.
Na Morzu Śródziemnym, przede wszystkim u wybrzeży Libii, tę metodę praktykuje się już od lat. Okręty UE spychają łodzie i pontony z uchodźcami z powrotem na libijskie wody terytorialne, na których są przejmowane przez libijską straż przybrzeżną. Włochy oficjalnie współpracują w tej sprawie z Libią i wspierają jej straż przybrzeżną, szkoląc jej funkcjonariuszy i dostarczając jej niezbędne wyposażenie. Nie zwracają uwagi na skandaliczną sytuację w libijskich obozach dla uchodźców, w których przemoc i domaganie się od nich pieniędzy są codzienną praktyką.
Ale także z Grecji, Chorwacji i Bułgarii napływają doniesienia o coraz liczniejszych przypadkach siłowego wypychania z terytorium tych krajów uchodźców, którym, niezgodnie z prawem, nie daje się w ten sposób szansy na złożenie wniosku o azyl na terytorium UE.
Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców Filippo Grandi ostro skrytykował ten stan rzeczy podczas swej ostatniej wizyty w Parlamencie Europejskim. – Obecne praktyki niektórych państw są powodem do zaniepokojenia; płoty i zasieki z drutu kolczastego, siłowe wypychanie uchodźców, podczas którego są oni także bici, wrzucanie ich, po ich uprzednim rozebraniu, do rzek, albo tolerowanie ich śmierci przez utopienie się w morzu. Do tego dochodzi także próba wykręcenia się od odpowiedzialności przez płacenie państwom trzecim za to, żeby to one ponosiły odpowiedzialność za te praktyki – wyliczał Grandi.
Organizacja pozarządowa “Border Violence Monitoring Network” informuje, że Grecja od początku 2020 roku do lata tego roku wypchnęła ze swoich terytoriów ponad 6 tys. uchodźców na lądzie i na morzu, częściowo przy użyciu siły. Zdaniem organizacji “Danish Refugee Council” od początku pandemii koronawirusa w Chorwacji doszło do ponad 18 tys. podobnych przypadków, a niemieckie Stowarzyszenie Pomocy dla Uchodźców, współpracujące ściśle z wysokim komisarzem Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców, w tym samym czasie odnotowało ponad 15 tys. podobnych przypadków w Libii.
Podczas debaty w Parlamencie Europejskim poseł Europejskiej Partii Ludowej Jeroen Lenaers bronił coraz bardziej stanowczej postawy wielu państw unijnych wobec nielegalnych migrantów: “Widzą one, że wiele osób przybywających obecnie do Europy to nie żadni uchodźcy i naduży … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS