A A+ A++

rozwiń

Grzegorz Ciechowski, producent, muzyk, autor tekstów, kompozytor, flecista, pianista i lider zespołu Republika urodził się 29 sierpnia 1957 r. w Tczewie. Artysta zmarł 22 grudnia 2001 r. w wyniku komplikacji po przeprowadzonej w trybie nagłym operacji tętniaka serca.

Grzegorz Ciechowski “Nowe sytuacje”

Artysta od młodych lata grał na pianinie, flecie, pisał poetyckie teksty, ale na poważnie wkroczył na scenę, kiedy w 1978 r. dołączył do zespołu Res Publica. Dwa lata później grupa zmieniła nazwę na Republika, pod nową nazwą zadebiutowała w kwietniu 1981 r. w toruńskim klubie “Od Nowa” i szybko stała się jednym z najważniejszych i najpopularniejszych polskich zespołów lat 80.

Po latach Grzegorz Ciechowski wspominał: “Ten koncert nawet się spodobał publiczności, ale my byliśmy kompletnie załamani. Okazało się, że cały repertuar jest do wyrzucenia, z wyjątkiem jednej jedynej, ocalałej wtedy »Białej flagi«. To właśnie ta piosenka wskazała nam to, co mamy robić w przyszłości”.

W czasach, kiedy z jednej strony mieliśmy występujące na wielkich festiwalach dancingowe szansonistki, z drugiej garażowe, nieokrzesane zespoły punkowe, Republika była niczym powiew świeżości. W marcu 1983 r. na rynku pojawił się debiutancki album Republiki pod jakże wymownym i proroczym tytułem “Nowe sytuacje“.

Zespół rozpadł się w połowie 1986 r., a Grzegorz Ciechowski rozpoczął działalność solową jako Obywatel G.C. oraz Grzegorz z Ciechowa. Współpracował też z innymi artystami.

“Jego talent, napędzający Republikę i różnorodne pomysły solowe, takie jak Obywatel G.C. czy Grzegorz z Ciechowa, wciąż błyszczy i zadziwia oryginalnością i siłą wyrazu” – pisał o artyście Wojciech Mann

O życiu i twórczości Ciechowskiego książki można by pisać i kilka takich powstało. “Grzegorz Ciechowski — oblicza autorskości” Sylwii Gawłowskiej to pierwsza monografia poświęcona analizie twórczości wybitnego kompozytora i autora tekstów. “Lżejszy od fotografii…” Piotra Stelmacha ukazuje obraz konsekwentnego i bezkompromisowego artysty, lojalnego przyjaciela i choleryka, ciepłego, ale wymagającego ojca. O wspólnym życiu prywatnym i zawodowym z Grzegorzem Ciechowskim książkę “Obywatel i Małgorzata” napisała też Małgorzata Potocka, wieloletnia partnerka artysty.

Najlepiej, choć jak to z poezją bywa, nie zawsze wprost, mówiąo nim jego teksty. O ich ponadczasowości niech świadczy fakt, że na liście polskich przebojów wszech czasów Programu III Polskiego Radia “Biała Flaga”jest numerem 1., a “Nie pytaj o Polskę” znalazło się na 4 miejscu. Na polskiej liście jest aż 12 utworów Grzegorza Ciechowskiego. Przypomnijmy sobie niektóre z nich.

“Kombinat”

Typ nieoczywisty, bo też nie zapowiadał się na hit. Strona A pierwszego singla zespołu Republika do dziś poraża rytmicznym, nowofalowym brzmieniem, intrygującym tekstem, z którego przebija fascynacja Ciechowskiego prozą Georga Orwella, Kurta Vonneguta i partyjną nowomową płynącą w tamtych czasach z telewizorów. W ciągu dwóch tygodni znalazł się na czele listy przebojów Trójki, choć zdaniem wielu, był to idealny przykład anty przeboju.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGrupa Maspex przejmuje najstarszą czeską markę alkoholu – słynną Becherovkę
Następny artykułMoże ktoś widział to zderzenie. Policja prosi o kontakt