Demokraci w amerykańskim Kongresie proponują ogólnokrajową reformę policji. Politycy partii (która ma większość w Izbie Reprezentantów, ale nie w Senacie) przedstawili projekt ustawy, której celem jest ograniczenie nadużywania siły przez funkcjonariuszy i ich karanie tych, którzy łamią prawo. USA zmaga się z systemowym problemem rasizmu i brutalności policji i bezkarności takich funkcjonariuszy.
Demokraci zaprezentowali swoje propozycje podczas konferencji prasowej w Kongresie. Rozpoczęli ją od oddania hołdu George’owi Floydowi. Pamięć 46-letniego Afroamerykanina uczcili klęcząc w milczeniu przez 8 minut i 46 sekund – tyle czasu ile biały policjant z Minneapolis dusił Floyda przyciskając kolanami jego szyję i klatkę piersiową. Klękanie jako forma protestu pojawia się na wielu obecnych demonstracjach. W 2016 roku popularny sportowiec Colin Kaepernick uklęknął w czasie odegrania amerykańskiego hymnu przed meczem na znak protestów przeciwko rasizmowi i przemocy policji.
Projekt ma skończyć z bezkarnością policjantów łamiących prawo
Zaproponowana przez nich ustawa “Justice in Policing Act” przewiduje ograniczenie immunitetu prawnego policjantów oskarżonych o świadome nadużycie siły. Bezkarność policjantów, którzy są brutalni lub bez uzasadnienia stosują przemoc i zabijają ludzi, jest jednym z problemów podnoszonych przez protestujących. Policyjny immunitet oznacza, że można skazać funkcjonariusza za łamanie wolności i praw konstytucyjnych tylko wtedy, kiedy istnieje precedens orzeczenia winy w dokładnie takiej samej sytuacji. Mogą o tym decydować szczegóły, np. istnieje precedens uznania winy policjanta za poszczucie psa na leżącego zatrzymanego, ale nie skazano za podobny czyn policjanta z Tennessee, ponieważ poszczuł psa na zatrzymanego, który siedział z rękami w górze, a nie leżał.
Projekt Demokratów mówi też o stworzeniu ogólnokrajowej bazy danych przypadków przemocy ze strony funkcjonariuszy i zakazanie techniki obezwładniania zatrzymanych poprzez przyduszanie. Zakłada też wprowadzenie szeregu mechanizmów nadzoru nad działaniami policji. – Brutalność policji jest wstrząsającym odbiciem utrwalonej systemu niesprawiedliwości rasowej w Ameryce – mówiła przewodnicząca Izby reprezentantów Nancy Pelosi.
Przedstawiony przez Demokratów projekt nie przewiduje spełnienia postulatu części protestujących ograniczenia funduszy na policję i przeznaczenia ich na programy społeczne. Jednak tylko część reform może być przeprowadzona przez władze federalne. Siły policyjne w USA są silnie zdecentralizowane. W kraju jest prawie 18 tys. sił policyjnych, w tym stanowe, miejskie i lokalne policje, biura szeryfów i agencje rządowe.
Niektórzy aktywiści wzywają także do daleko idących działań, jak rozwiązanie jednostek policji i stworzenie w ich miejsce nowego systemu. Chodzi m.in. o to, by inne służby mogły zastąpić policję w sytuacjach, które nie wymagają użycia siły, a konkretnych kwalifikacji, np. pomoc osobom z chorobami psychicznymi, ofiarom przemocy domowej, uzależnionym od narkotyków itd. Rada Miejska w Minneapolis, gdzie zabito Foyda, zapowiedziała rozwiązanie oddziału lokalnej policji.
We wtorek pogrzeb Floyda
W poniedziałek zaczęły się też uroczystości pogrzebowe George’a Floyda w jego rodzinnym Houston w Teksasie. Jego trumna została wystawiona w kościele, gdzie można upamiętnić zabitego mężczyznę. Był przy niej m.in. gubernator Teksasu Greg Abbott.
Wcześniej nabożeństwa odbyły się w Minneapolis. Pogrzeb odbędzie się we wtorek w Houston. Będzie miał charakter prywatny.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS