A A+ A++

W poniedziałek zakończyło się wewnętrzne referendum na UTP, która miało dać odpowiedź na pytanie, czy społeczność akademicka chce przekształcenia uczelni w politechnikę. Referendum było tajne i zostało przeprowadzone online pośród ponad tysiąca pracowników uczelni. Każdy dostał swój unikalny, ale zakodowany link do głosowania. Po zakończeniu referendum bardzo szybko poznaliśmy wyniki. Głosowało 75 proc. nauczycieli akademickich i 60 proc. pozostałych pracowników uczelni.

Aż 83,2 proc. opowiedziało się za zmianą Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Politechnikę Bydgoską. Jeszcze przed referendum sensowność tego kroku sugerował rektor UTP prof. Marek Adamski. Przypomnijmy, że wystosował list otwarty do społeczności akademickiej, w którym przekonywał, że zmiana będzie korzystna.

– Dzisiejsze czasy oczekują działań interdyscyplinarnych, co właśnie my możemy zagwarantować naszemu miastu i regionowi pod nową nazwą „politechnika” – podkreślał prof. Adamski. – Potwierdzimy nasz wspólny inżynierski rodowód, scalający charakter dyscyplin i kierunków wszystkich wydziałów, jednocześnie nie naruszając ich autonomii.

A po wynikach referendum nie krył zadowolenia. – Z satysfakcją przyjmuję stanowisko społeczności akademickiej – mówił prof. Adamski. – Stawiamy na rozwój i konkurencyjność, co wymaga odważnych decyzji.

Warto podkreślić, że sam rektor wywodzi się z “rolniczej” części uczelni. Ostatnio był dziekanem wydziału hodowli i biologii zwierząt UTP.

Dążenie do powołania politechniki w Bydgoszczy oddala wizję fuzji UTP z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego i stworzenie na ich bazie szerokoprofilowego uniwersytetu. 

Prof. Jacek Woźny, rektor UKW, nie widzi powodów, aby przekształcenie UTP miało przekreślić deklarowaną wcześniej przez władze uczelni i realizowaną współpracę. – Społeczność akademicka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego życzy powodzenia UTP na drodze rozwoju ku Politechnice Bydgoskiej. Związki i federacje tworzone są z istoty rzeczy przez różne typy uczelni, również politechniki i uniwersytety – mówi “Wyborczej”. – Rozwój i ewentualne przekształcenie Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w uczelnię politechniczną nie przekreśla możliwości dalszej współpracy pomiędzy naszymi uczelniami.

Politechnika Bydgoska? Co dalej

Sam wynik referendum na UTP nie przesądza o niczym. To pierwszy krok, który utwierdził władze uczelni, że mają zgodę na realizację swoich planów. Teraz UTP będzie również konsultować je z prezydentem Bydgoszczy i marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego. Kluczowa jednak jest zgoda wyrażona przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Przypomnijmy, że w tym roku UTP obchodzi swoje 70-lecie. Początki uczelni i długie lata były związane wyłącznie z inżynierią. Bydgoska uczelnia techniczna powstała w roku 1951 jako Wieczorowa Szkoła Inżynierska. W 1964 roku została przekształcona w Wyższą Szkołę Inżynierską, a w 1974 połączyła się z bydgoską filią Akademii Rolniczej w Poznaniu. Wtedy też powstała Akademia Techniczno-Rolniczą im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Od 2006 roku zmieniła się w Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy.

Jeśli zmiana dojdzie do skutku, to osiem tys. absolwentów uczelni po jej ukończeniu otrzyma dyplom z tytułem inżyniera politechniki.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWFOŚiGW pomoże spółdzielniom zlikwidować termy
Następny artykułJak wybrać dobre biurko do pracy? 5 praktycznych porad