A A+ A++

Kryzys związany z koronawrusem nie obniżył popytu na ubezpieczenia grupowe. Wręcz przeciwnie. Potrzeba dobrego zabezpieczenia pracowników zwiększyła popularność tych polis.

Wybuch pandemii i związane z nim późniejsze restrykcje, lockdowny i zamrożenie gospodarki wywołały spore obawy o kondycję rynku pracy. Wydawało się, że w takim momencie pracodawcy pod presją zaciskania pasa będą rezygnować z benefitów pracowniczych, a jedną z konsekwencji będzie spadek popytu na ubezpieczenia grupowe.

Grupowe zabezpieczenie w formie

Tak się jednak nie stało. Potwierdzają to m. in. Dane Polskiej Izby Ubezpieczeń, która zwraca uwagę na wzrost popularności prywatnych polis zdrowotnych, które najczęściej są właśnie elementem polis grupowych. W 2020 r. liczba Polaków posiadających prywatne ubezpieczenie zdrowotne wyniosła 3,3 mln i było to o 8,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Izba zwraca uwagę, iż ubezpieczenia współpłacone przez pracodawców to już obecnie jeden z istotniejszych benefitów dla pracowników.

– Po wybuchu pandemii istniały obawy, że klienci, zajęci pandemią i ratowaniem własnych firm i miejsc pracy, będą w znacznie mniejszym stopniu zainteresowani polisami grupowymi niż dotychczas. Okazało się jednak, że z punktu widzenia przedsiębiorcy, mimo niepewnej sytuacji zapewnienie swoim pracownikom dobrego ubezpieczenia grupowego na życie stało się bardzo ważne. Chcąc otoczyć swoich pracowników jak najlepszą opieką, firmy weryfikują swoje dotychczasowe oferty i są otwarte na nowe rozwiązania na rynku – wskazuje Michał Jakubowski, Dyrektor Biznesu Korporacyjnego w Aegon.

Jak podkreśla w ciągu ostatniego roku wyraźnie wzrosło zainteresowanie tego typu benefitem zarówno ze strony pracowników, jak i ich pracodawców. Ochrona życia połączona z dobrym pakietem ubezpieczenia zdrowotnego nie tylko powoduje wzrost zadowolenia pracownika z miejsca pracy. Daje też mu niezbędne poczucie bezpieczeństwa, które jest kluczowe w obecnych, trudnych czasach.

– Tym samym, nieco „zakurzony” benefit, standardowo występujący w wielu pakietach socjalnych, ale rzadko modyfikowany, zyskał na zainteresowaniu i stał się kluczowym elementem w budowaniu wizerunku pracodawcy – mówi Jakubowski.

Firmy, które do tej pory nie oferowały takiego dodatku swoim pracownikom, zaczęły interesować się grupowymi polisami na życie. Co jednak bardziej znamienne, ten sam trend dotyczy także tych przedsiębiorstw, które takie świadczenie mają od dawna w pakiecie socjalnym. Warunki pandemiczne spowodowały, że firmy zaczęły weryfikować swoje dotychczasowe umowy ubezpieczenia grupowego.

– Jak obserwujemy, często w trakcie tego procesu okazuje się, że zakłady pracy mają stare, nigdy nieodświeżane umowy ubezpieczenia, nierzadko z dość niskimi sumami ubezpieczenia i wąskim lub mało elastycznym zakresem, które nie do końca spełniają obecne oczekiwania. W efekcie jest to grupa klientów mocno zainteresowanych zmianą swojego dotychczasowego ubezpieczenia grupowego na życie – dodaje ekspert Aegon.

Sytuacja pandemiczna w szczególny sposób wpłynęła na obawy przedsiębiorców o życie i zdrowie swoich pracowników. W efekcie są oni zainteresowani produktem ubezpieczenia grupowego lub jego zmianą. Szukają rozwiązań, które wpisują się w ich wysokie oczekiwania.

Nowa oferta na trudne czasy

Aegon zdecydował się na odważny ruch i nie czekając na uspokojenie nastrojów postanowił w środku pandemii zaoferować nowy produkt grupowy. Wspólnie z Signal Iduna ubezpieczyciel w sierpniu 2020 roku rozpoczął sprzedaż grupówki o nazwie „Razem w Przyszłość”. Produkt jest efektem umowy koasekuracyjnej podpisanej przez oba towarzystwa. To nowość na polskim rynku, bo dotychczas nie było wśród zakładów takiej współpracy produktowej w zakresie grupówek. Koasekuracja oznacza, że obie firmy łączą doświadczenie i wspólnie będą obsługiwać klientów na wysokim poziomie.

– Dzięki bliskiej współpracy zespołów produktowych, underwritingowych, IT, sprzedażowych czy prawnych przygotowaliśmy i obsługujemy ubezpieczeniową „perełkę”, pełną ciekawych rozwiązań produktowych i narzędziowych. Przykładowo na życzenie klienta całość procesu zawarcia i wystawienie polisy, zebrania deklaracji przystąpienia do ubezpieczenia oraz jego obsługi może odbywać się zdalnie z użyciem takich narzędzi, jak e-deklaracja czy Grupowy Portal Obsługowy – zaznacza Michał Jakubowski

Aegon tworząc ubezpieczenie „Razem w przyszłość” postawił na konkurowanie elastyczną konstrukcją produktu. Dzięki niej klient otrzymuje spersonalizowany zakres ochrony. Ubezpieczający sami decydują o sumie ubezpieczenia – nie ma górnego limitu. Mają też do wyboru blisko 70 riderów, z których ostatecznie powstają dedykowane programy ubezpieczeniowe. Firmy w zależności od wielkości, reprezentowanej branży czy nawet struktury demograficznej mogą mieć zupełnie inne potrzeby.

Polisa dla każdego

Standardowo umowę grupowego ubezpieczenia na życie z zakładem ubezpieczeń zawiera zakład pracy na rzecz swoich pracowników, ewentualnie także ich rodzin. Ubezpieczyciele nie dokonują medycznej oceny ryzyka wobec osób przystępujących do ubezpieczenia, a co za tym idzie, nie różnicują osób obejmowanych odpowiedzialnością ze względu na ich stan zdrowia. Uśrednione wysokości składek i brak medycznej oceny ryzyka przed przystąpieniem do umowy skutkuje tym, że ubezpieczenie grupowe jest tańsze od ubezpieczenia indywidualnego, szczególnie dla osób starszych. Składka zależy od struktury grupy, zakresu i sum ubezpieczenia, prowizji i klasy ryzyka.

Aegon umożliwił ubezpieczenie się wszystkim osobom, które mają związek z danym przedsiębiorstwem niezależnie od rodzaju zawartej umowy. Ubezpieczyciel zrównał w prawach i możliwościach ochrony małżonków, partnerów życiowych i dorosłe dzieci z pracownikami. Każda z tych osób przystępuje do ubezpieczenia grupowego na tych samych warunkach.

– W ramach naszego produktu umożliwiamy ubezpieczenie się wszystkim osobom, które mają jakikolwiek formalny związek z ubezpieczającym. Czyli do umowy ubezpieczenia … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł[Na żywo] Wyścig Solidarności i Olimpijczyków 2021: etap 4
Następny artykuł3 lipca: spisowa sobota w Urzędzie Miasta