A A+ A++
fot. KPP w Brzegu

Osocze ozdrowieńców pozostaje jednym z najważniejszych oręży w walce z koronawirusem. Osoby, które już przechorowały Covid-19, mają w swoim organizmie przeciwciała. Zdaniem lekarzy, płyn ustrojowy ozdrowieńców ratuje życie pacjentów, którzy znacznie trudniej przechodzą chorobę.


Na oddanie osocza po przechorowaniu Covid-19 zdecydował się st. post. Krystian Markowski z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu. Funkcjonariusz stawił się w tym celu w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu.

– Zapotrzebowanie na osocze cały czas jest duże. To cenny dar, który wspiera chorych na COVID-19 w powrocie do zdrowia. Każdy kto przeszedł zakażenie może się włączyć w pomoc. Tak zrobił st. post. Krystian Markowski i oddał osocze – informuje mł. asp. Patrycja Kaszuba z brzeskiej komendy.

– Krystian od 2 lat jest funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Policji w Brzegu. Służbę pełni w ogniwie patrolowo-interwencyjnym i tam realizuje się zawodowo. Niesie pomoc potrzebującym, reaguje kiedy widzi, że prawo jest łamane i strzeże bezpieczeństwa obywateli. Poza służbą również pomaga. Od 5 lat jest wolontariuszem Szlachetnej Paczki. Tam wspiera rodziny potrzebujące pomocy i będące w trudnej sytuacji. Swoje serce oddaje również zwierzętom. Pomoc niesie bezdomnym psom ze schroniska we Wrocławiu – dodaje oficer prasowy KPP w Brzegu.

Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które blokują namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno, a podanie osocza przyspiesza procesy obronne organizmu, dzięki czemu wspomaga leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.
Podobna terapia, oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów, była już skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) czy wirusem ”ptasiej” grypy A (H5N1).

Osocze może zostać pobrane od osób, które:
– spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U.2017 poz. 1741) Link do Rozporządzenia;
– przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, czyli minęło co najmniej: 28 dni od zakończenia objawów; 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy;
– są w wieku 18-65 lat;
– w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Rekomendujemy wcześniejszy bezpośredni kontakt telefoniczny z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ponieważ szczegóły pobrania są ustalane indywidualnie z każdym dawcą. Nie są wymagane jakiekolwiek dodatkowe badania wykonywane indywidualnie przez dawcę. Niezbędne badania dla dawców zapewnione są przez publiczną służbę krwi.

Kontakt:
RCKiK w Opolu Terenowy Oddział w Brzegu adres: 49-300 Brzeg, ul. Mossora 1
tel./fax (77) 4446573 e-mail: [email protected]
RCKiK w Opolu – tel.: 77 44 13 803; 77 44 13 810 e-mail: [email protected]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułO czym nie mówić przy stole? Lista tematów zakazanych
Następny artykułPosłuchajcie "Last Christmas" w wykonaniu Orkiestry Dętej Gminy Nędza [WIDEO]