A A+ A++

fot. archiwum

Koniec października, to czas kiedy na cmentarzach możemy zauważyć wzmożony ruch. Nic dziwnego, bo każdy porządkuje groby bliskich przed dniem Wszystkich Świętych. Niestety, nasze zaangażowanie często staje się okazją dla złodziei, dlatego wybierając się na cmentarz pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie i zachowajmy ostrożność, kiedy jesteśmy pochłonięci porządkami.


  • „Pomimo, że w okolicach nekropolii bezpieczeństwa pilnować będzie więcej policjantów, to w czasie pobytu na cmentarzu oraz w jego otoczeniu zadbajmy o siebie i swoje dzieci. Nie pozostawajmy też obojętni, kiedy widzimy zatroskanych seniorów, którzy mogą potrzebować naszej pomocy. Aby dni zadumy i pamięci o zmarłych przebiegły spokojnie, apelujemy o zachowanie rozsądku, nie traćmy czujności i pamiętajmy o kilku zasadach bezpieczeństwa” – mówi asp. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Brzegu.

Co zrobić, aby ustrzec się przed niepotrzebnymi troskami?

– Wybierając się na cmentarz nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczone pieniądze na zakupy i trzymać je w innym miejscu niż portfel i dokumenty.

– W trakcie płacenia za zakupy na straganach przy cmentarzach nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie. Pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy w wewnętrznej kieszeni ubrania.

– Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Dobrze, gdyby ktoś ze znajomych lub rodziny mógł towarzyszyć nam na cmentarzu. Każda chwila nieuwagi może być okazją dla złodzieja.

– Wybierając się do nekropolii ze starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały. Pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby.

– Jeżeli w okresie Wszystkich Świętych, zabieramy na cmentarz dzieci, zwracajmy na nie szczególną uwagę. Zadbajmy, aby dziecko posiadające telefon komórkowy pod hasłem ICE miało wpisany numer telefonu swego rodzica lub opiekuna. Małe dzieci wyposażmy w kartkę z danymi kontaktowymi do rodzica lub opiekuna. Uczmy też najmłodszych, że w sytuacjach „awaryjnych” zawsze mogą uzyskać pomoc od przedstawicieli służb mundurowych: policjanta, strażnika miejskiego, strażaka oraz harcerza.

– Parkując samochód przed cmentarzem również nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte. Widoczny laptop czy torebka mogą niestety stanowić okazję dla potencjalnego złodzieja. Pamiętajmy też gdzie pozostawiliśmy swój pojazd, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Częstochowie: MOSiR Częstochowa. Ruszają zapisy do szkółki łyżwiarskiej
Następny artykułFormuła 1. Tytuły już rozdane, w Meksyku walka o drugą lokatę [ZAPOWIEDŹ]