Kolejne osoby przekonały się o tym, że policjanci bardzo poważnie traktują ograniczenia, jakie zostały nałożone na mieszkańców. Osoby lekceważące przepisy wprowadzone w trosce o zdrowie nas wszystkich przekonały się, że policjanci nie mają pobłażania wobec ich nieodpowiedzialnej postawy.
W związku z kolejnymi ograniczeniami wywołanymi epidemią koronawirusa, na ulicach Warmii i Mazur jest więcej policyjnych patroli, wspieranych także przez funkcjonariuszy innych służb. Policjanci patrolują ulice z wykorzystaniem radiowozów, a tam gdzie wykorzystanie samochodu nie jest możliwe, obszar ten jest sprawdzany przez patrole piesze. Przede wszystkim dotyczy to miejsc, w których do tej pory dochodziło do grupowania się osób.
Mrągowo
W ciągu ostatniego weekendu policjanci stwierdzili w trakcie pełnionych służb ponad 40 przypadków naruszania przepisów o zachowywaniu się w miejscach publicznych. W większości interwencje dotyczyły osób, który za nic miały obowiązujące zakazy i spotykały się, by miedzy innymi wspólnie wypić alkohol. Policjanci informowali takie osoby o aktualnie obowiązujących przepisach. Niestety często lekceważąco podchodziły one do tych informacji i zaleceń, twierdząc że jest ładna pogoda, że wprowadzone zasady nie mają sensu albo, to że przyjechały do Mrągowa by pozwiedzać. Część z nich została pouczona lub otrzymała mandaty. Pozostali będą tłumaczyć się przed sądem. Ponadto w trakcie jednej z interwencji, podczas sprawdzenia danych jednego z mężczyzn w policyjnych systemach okazało się, że jest poszukiwany, ponieważ uchyla się od odbycia kary pozbawienia wolności. 34-latek trafił do aresztu, gdzie spędzi 10 najbliższych miesięcy.
Policjanci interweniowali również wobec dwóch 15-latków, którzy w czasie epidemii postanowili się spotkać, organizując przejażdżkę motorowerami. Mało tego żaden z nich nie miał uprawnień do kierowania jednośladami. W efekcie to rodzice zostali ukarania mandatami, a nieletni mogą odpowiadać za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym i nieletnich.
Ełk
Miniony weekend to wzmożone działania policjantów i innych funkcjonariuszy w trosce o zdrowie i życie. Natomiast dla mieszkańców powiatu to sprawdzian z odpowiedzialności, rozwagi i troski o drugiego człowieka. Niestety policjanci wciąż podejmują interwencje wobec osób, które lekceważą przepisy prawa, a tym samym narażają bezpieczeństwo swoje i innych ludzi.
4 kwietnia policjanci otrzymali zgłoszenie o grupowaniu się osób w okolicy sklepu w Ełku. Na miejscu zastali grupę 5 mężczyzn, którzy nie dość, że spotkali się w tak licznej grupie, to jeszcze nie zachowywali nakazanych odległości. Policjanci szybko zakończyli to nielegalne spotkanie. Wszyscy mężczyźni zostali ukarani mandatami w wysokości 500 złotych. Tego samego dnia mandaty otrzymali także dwaj młodzi mężczyźni, którzy korzystali z publicznych urządzeń sportowych i jeździli na deskorolkach.
Kara finansowa do 30 tysięcy złotych grozi także 30-latkowi, który złamał zasady kwarantanny. Mężczyzna wrócił z zagranicy i miał obowiązek przebywania w mieszkaniu. Stosował się do tych zaleceń do czasu kłótni z ojcem. Wówczas ze zdenerwowania wyszedł z mieszkania po alkohol.
W sumie podczas minionego weekendu policjanci ujawnili 11 naruszeń obowiązujących przepisów porządkowych i zasad kwarantanny.
Węgorzewo
Policjanci prewencji z Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie interweniowali trzykrotnie w niedzielę 5 kwietnia 2020 r. i raz w sobotę 4 kwietnia 2020 r. wobec osób naruszających przepisy o zakazie przemieszczania się. Jeden z mężczyzn tłumaczył się, że wybrał się na stacje paliw po butelkę wódki, inny zaś sam nie wiedział po co wyszedł z domu. Łącznie cztery osoby otrzymały mandaty karne.
W związku z szybkim rozprzestrzenianiem się zagrożenia związanego z koronawirusem ponownie prosimy o stosowanie się do przepisów prawa zakazujących przemieszczania się poza sytuacjami koniecznymi w życiu codziennym.
Iława
Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o kradzieży. W trakcie czynności funkcjonariusze ustalili, że zgłaszający zauważył jak ktoś wynosi złom, o czym poinformował policjantów. Na miejscu mundurowi ujawnili trzech mężczyzn, którzy szli z wózkiem, na którym znajdowały się metalowe elementy. Okazało się, że zostały one skradzione z jednego z iławskich budynków. Podczas dalszych czynności policjanci przedmioty przekazali właścicielowi, a mężczyzn za kradzież ukarali mandatami. Trzej mieszkańcy Iławy zostali również ukarani za niestosowanie się do Rozporządzenia Ministra Zdrowia, gdyż poruszali się pieszo w odległości mniejszej niż 1,5 od siebie.
Nidzica
Wczoraj (05.04.2020 r.) około godz. 18:00 nidziccy policjanci zostali poinformowani przez mieszkańca gm. Kozłowo, że znany mu osobiście mężczyzna, najprawdopodobniej przebywający na kwarantannie naruszył jej zasady i przyjechał do sąsiedniej wsi zrobić zakupy w jego sklepie. Mający wiedzę o kwarantannie właściciel sklepu nie obsłużył klienta, a oburzony 32-latek opuścił budynek. Czujny sprzedawca nie mylił się. Wskazany przez niego mężczyzna rzeczywiście widniał w wykazie osób objętych kwarantanną domową na terenie powiatu nidzickiego.
Sprawca interwencji – mieszkaniec gminy Kozłowo – w rozmowie z policjantami przyznał, że opuścił swoją posesję i wraz z partnerką udał się do sklepu w pobliskiej miejscowości po artykuły spożywcze dla dziecka. Swoje zachowanie tłumaczył, tym, że chcący mu pomóc sąsiad, którego poprosił o kupno żywności nie został obsłużony przez sprzedawcę.
Funkcjonariusze poinformowali 32-latka, że w związku ze złamaniem przez niego kwarantanny zostanie sporządzony wniosek o ukaranie do sądu. Grozi mu kara grzywny do 5 000 zł.
Pamiętajmy, służby sanitarne na osoby łamiące kwarantannę mogą również nałożyć karę w wysokości do 30000 zł.
Policja przypomina o obowiązujących ograniczeniach:
- Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego
- Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.
W mocy nadal pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:
- dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością,
- wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności,
- załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa,
- zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich,
- do odwołania obowiązuje zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad.
Źróło: KWP Olsztyn (dk/akdn/af/jk/ap/rj)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS