A A+ A++

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to uruchomione w województwie lubuskim we wrześniu 2016 roku narzędzie komunikacji Policji ze społeczeństwem. Dzięki tej aplikacji, która również dla służb prewencyjnych Policji stała się jednym z podstawowych narzędzi pracy, możemy dotrzeć w te wszystkie miejsca, w których mieszkańcy wskazują na zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Rok 2020 to czwarty pełny rok działania w województwie lubuskim Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – narzędzia komunikacji Policji ze społeczeństwem. Bezpieczeństwo jak wiadomo, należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka, a dzięki mapie każdy mieszkaniec może podzielić się z Policją informacjami o zagrożeniach, które mają wpływ na jego poczucie bezpieczeństwa. Zgłoszenia trafiają do policjantów, którzy regularnie sprawdzają wskazane miejsca.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa została stworzona jako narzędzie, które pozwoli na rzetelne zidentyfikowanie i przedstawienie społecznościom lokalnym, skali i rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Identyfikacja ta nie może przebiegać bez uwzględnienia oczekiwań społecznych, dlatego narzędzie to zostało stworzone, aby te potrzeby poznać. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ma służyć także jako istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. Ponadto może być jednym z elementów służących podejmowaniu decyzji o tworzeniu komisariatów i posterunków Policji.

Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową komendy lubuskiej, miejskiej lub powiatowej Policji. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Pomocą służą także funkcjonariusze. Zgłoszenie trafi do policjantów odpowiedniej komórki Policji. Zebrane informacje pozwolą na jeszcze lepszą dyslokację służb, aby uniknąć w przyszłości ponownego zgłaszania tego samego typu zagrożeń w tym samym miejscu. Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.

NALEŻY JEDNAK PAMIĘTAĆ, ŻE ZGŁOSZENIA W RAMACH KRAJOWEJ MAPY ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA NIE ZASTĘPUJĄ POTRZEBY PILNEJ INTERWENCJI POLICJI. W TEGO TYPU PRZYPADKACH NALEŻY KORZYSTAĆ Z NUMERU ALARMOWEGO 112.

W Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa wyróżniono 25 kategorii m.in.: akty wandalizmu, bezdomność, nieprawidłowe parkowanie, żebractwo, spożywanie alkoholu, zła organizacja ruchu, dzikie wysypiska śmieci, przekraczanie prędkości. W mieście i powiecie zielonogórskim najwięcej zgłoszeń w roku 2019, 2020 jak i w latach poprzednich dotyczyło nieprawidłowego parkowania pojazdów. Ten problem występuje zarówno w centrum miasta jak i na osiedlach. Liczba miejsc parkingowych jest niewystarczająca i stąd pojawiają się kłopoty z parkowaniem aut. Ponadto zgłoszenia dotyczyły przekraczania dozwolonej prędkości, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych oraz niewłaściwej infrastruktury drogowej.

Poniższa tabela ilustruje liczbę i rodzaj zgłaszanych najczęściej przez mieszkańców zagrożeń w powiecie zielonogórskim w 2020 roku. Wyszczególnione problemy były również najczęściej zgłaszanymi zarówno w roku 2019 jak i 2018.

ZGŁOSZENIA

Liczba ogólna

2020

% wszystkich zgłoszeń

Nieprawidłowe parkowanie

4622

694

44,7%

Przekraczanie dozwolonej prędkości

1804

307

19,8%

Spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych

1130

202

13,0%

Niewłaściwa infrastruktura drogowa

625

76

4,9%

Dzikie wysypiska

257

54

3,5%

Grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją

236

39

2,5%

Akty wandalizmu

168

36

2,3%

Zła organizacja ruchu drogowego

231

26

1,6%

Na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze do 31 grudnia 2020 roku  naniesiono łącznie 9650 zgłoszeń.

KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA

W przypadku pytań, wątpliwości związanych z obsługą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także uwag do funkcjonalności mapy prosimy o kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMythic Quest: Raven’s Banquet (2020) – recenzja 1 sezonu serialu [Apple]. Tak się tworzy gry!
Następny artykułNA SYGNALE: Wiadomości policyjne (17 – 23 marzec)