To już ponad rok, jak wspólnym wysiłkiem ograniczamy rozprzestrzenianie się koronawirusa. Aktualnie sytuacja jest bardzo poważna, o czym świadczą dane dotyczące dziennej liczby zachorowań. Dlatego wracają obostrzenia, znane nam z wcześniejszych miesięcy. Nie są one niczym nowym. Policjanci będą stanowczo egzekwować wprowadzone nakazy, zakazy i ograniczenia. Wszystko po to, aby maksymalnie ograniczyć transmisję wirusa.
Kolejne informacje o dziennej liczbie zachorowań są alarmujące. Dlatego wracają obostrzenia, nakazy i zakazy, które znamy już z poprzednich miesięcy. Mieszkańcy województwa łódzkiego pokazali już, że potrafią w sposób zdyscyplinowany stosować je. To bardzo ważne, ponieważ tylko wspólny wysiłek nas wszystkich, może pomóc w walce z koronawirusem.
Policjanci od początku epidemii kontrolują sposób realizowania obowiązujących przepisów sanitarnych. Te, które aktualnie obowiązują w całym kraju, nie są niczym nowym. Czas pouczeń i przypominania o obostrzeniach już minął. Policjanci będą stanowczo egzekwować wprowadzone, dla bezpieczeństwa nas wszystkich, przepisy. Po raz kolejny apelujemy ich przestrzeganie.
Aby postępować zgodnie z obowiązującym prawem, musimy używać maseczek ochronnych. Stosowane do tej pory przyłbice, chusty czy szaliki mogą być wciąż noszone, ale jako dodatkowy środek ochrony, poza maseczką. Zasada ta obowiązuje zarówno w przestrzeni publicznej – na ulicach, placach czy deptakach – jak i w sklepach. Ważne, aby używać maseczki w sposób właściwy – musimy mieć dokładnie zasłonięte usta jak i nos. Nic nie daje maseczka noszona na brodzie, odsłanianie nosa nie zatrzymuje transmisji wirusa.
Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce będą obowiązywały następujące ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:
- hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
- galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
- teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
- kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
- baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
- sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
- stoki narciarskie;
- kluby fitness i siłownie;
- obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).
O obowiązujących ograniczeniach poinformują nas pracownicy sklepu. Oni też powiedzą nam, czy możemy wejść do środka, czy też musimy poczekać, aby nie przekroczyć odpowiedniego limitu. Słuchajmy poleceń pracowników sklepów, stosujmy się do obowiązujących zasad. Także w środkach komunikacji masowej – pociągach czy autobusach. Tam również obowiązują limity osób oraz obowiązek zasłaniania ust i nosa.
Ważne, aby każdy z nas w codziennym życiu, stosował się do reguły “dystans, maska, dezynfekcja”. Celem nadrzędnym jest zatrzymanie transmisji wirusa. Wszyscy mamy na to wpływ.
Zapoznaj się z obowiązującymi przepisami na stronie http://www.gov.pl.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS