Zapewne każdy z nas słyszał już o kradzieżach „na inkasenta” Zasada działania sprawców jest zawsze taka sama – wykorzystują łatwowierność i nieporadność głównie osób starszych. Ofiary zaskoczone zwykle wizytą nieoczekiwanego gościa tracą czujność, a to właśnie jest bezlitośnie wykorzystywane przez przestępców.
Tę metodę wykorzystał złodziej, który podjąć się za pracownika gazowni wszedł do mieszkania 82-latki i ukradł jej portfel z zawartością 3 tysięcy złotych. Do zdarzenia doszło w poniedziałek w jednym mieszkań przy ulicy Dzierżonia, a sprawą zajęli się już kryminalni z Komisariatu I policji w Zabrzu.
Sprawcy tego tupu przestępstw zawsze działaj podobnie. Pod pozorem odczytania stanu licznika prądu, wody czy gazu, sprawdzenia jego prawidłowego działania itp. Ta czynność zwykle wymaga wpuszczenia takiej osoby do domu. Elokwencja, bezpośredniość i stanowczość takiej osoby często deprymuje ofiarę. Należy pamiętać, że to oszust jest reżyserem całego zajścia, a przyszły poszkodowany jego aktorem. Można jednak starać się przechytrzyć naszego nieuczciwego „inkasenta” i uniemożliwić mu realizację swojego niecnego planu. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach:
• nawet będąc w mieszkaniu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki;
• nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł – spójrz przez wizjer;
jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. administracji, samorządu, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie czy był on do Ciebie kierowany. Jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok lub gospodarzem domu.
• jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego; najlepiej, żeby wtedy towarzyszył Ci ktoś z rodziny, znajomych lub sąsiadów;
• nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów; każda szanująca się firma transakcje zawiera w swojej siedzibie lub za pośrednictwem poczty;
• mając pieniądze i rzeczy szczególnie cenne w domu schowaj je w miejscu trudnodostępnym;
• po zdekonspirowaniu zamiarów oszusta starajmy się poinformować o tym Policję (tel. 997 lub 112) co być może pozwoli uchronić inne osoby.
Oczywistym jest, że nie każda osoba, która nas odwiedza ma nieuczciwe zamiary, jednak ostrożności nigdy za wiele. Osoba uczciwa doskonale zrozumie i nie będzie miała nic przeciwko jeśli będziemy starali się upewnić co do jej intencji. Bądźmy więc czujni i stanowczy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS