Rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka przekazał PAP, że jak co roku Biuro Ruchu Drogowego KGP, mając na uwadze poprawę bezpieczeństwa, w ciągu wakacji będzie prezentowało policyjną mapę wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. “Mapa będzie zamieszczona m.in. na stronach internetowych policji” – powiedział policjant.
“Każdy wypadek ze skutkiem śmiertelnym będzie oznaczony na interaktywnej mapie, gdzie podane zostaną statystyki dzienne oraz liczba wypadków od początku wakacji” – podkreślił. Wyjaśnił, że jej celem jest dotarcie do świadomości kierujących, aby zachowali rozsądek i bezpieczeństwo podczas kierowania pojazdami. “Aby takich wypadków było jak najmniej, a wakacje były bezpieczne i udane” – dodał.
Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym zostanie uruchomiona w piątek, 23 czerwca, i będzie aktywna do 4 września. “Policyjną akcję kolejny raz wspiera firma Screen Network S.A., która na swoich ekranach LED rozmieszczonych m.in. przy głównych ciągach komunikacyjnych, dworcach, stacjach paliw i centrach handlowych będzie emitowała aktualną mapę” – zaznaczył.
Rzecznik KGP poinformował również, że w tym samym okresie, od 23 czerwca do 3 września prowadzone będą kontrole stanu technicznego autokarów. “Policjanci ruchu drogowego będą również kontrolować kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek” – zapowiedział.
“Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców” – tłumaczył.
W trakcie kontroli policjanci będą sprawdzać przede wszystkim stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, ale również uprawnienia kierującego oraz stan trzeźwości. “Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu policji” – zaznaczył. Dodał przy tym, że pełny wykaz punktów kontroli autobusów znajduje się na stronie internetowej www.policja.pl.
“Z uwagi na dużą liczbę wyjazdów należy pamiętać, aby zgłoszenia przez osoby zainteresowane dokonywane były z odpowiednim wyprzedzeniem, pozwoli nam to sprawniej działać” – zauważył inspektor Mariusz Ciarka.
W wakacje dochodzi częściej do wypadków
Z danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS wynika, że latem dochodzi do ok. 30 proc. wszystkich wypadków drogowych. W szczególności dotyczy to czerwca, lipca oraz sierpnia. Słoneczna pogoda sprzyja przekraczaniu dopuszczalnej prędkości przez kierowców, a to skutkuje większą liczbą zdarzeń. W okresie wakacji rośnie także udział wypadków z udziałem dzieci oraz użytkowników jednośladów – poinformował Instytut Transportu Samochodowego.
ITS przypomniał, że przemieszczając się pieszo powinniśmy przez jezdnię przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Zwrócił też uwagę, że dziecko do lat siedmiu może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ma co najmniej 10 lat. Z kolei poruszając się po zmierzchu powinniśmy nosić kamizelki odblaskowe.
Wskazał ponadto, że rowerzyści powinni poruszać się po drogach dla rowerów i nie mogą przejeżdżać przez przejścia dla pieszych. Jadąc po chodniku musi jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Dzieci w wieku 10-18 lat podróżujące hulajnogami elektrycznymi muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci w wieku poniżej 10 lat mogą używać hulajnogi elektrycznej jedynie w strefie zamieszkania pod opieką dorosłego.
Posłuchaj:
To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty “taniej na zawsze”. Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS