A A+ A++

Przed Sądem Rejonowym w Złotoryi ruszył proces  młodej kobiety oskarżonej o naruszenie nietykalności cielesnej policjanta podczas kontrowersyjnej interwencji w sprawie naruszenia ciszy nocnej. 

Interwencja jest kontrowersyjna, bo wezwani do błahej sprawy funkcjonariusze przeprowadzili ją w sposób niepotrzebnie eskalujący emocje. Doszło do awantury, przepychanki w drzwiach, użycia miotacza gazu i innych środków przymusu bezpośredniego, a w końcu skucia kajdankami i wyprowadzenia na klatkę schodową częściowo obnażonej podczas szamotaniny właścicielki mieszkania. Funkcjonariusze potraktowali kobietę w ten sposób, bo nie chciała podać swoich danych osobowych, ale jednocześnie obaj policjanci z patrolu przyznają, że znali ją osobiście, wiedzieli jak ma na imię i jak się nazywa domowników. Sami ignorowali wezwanie, by przed przystąpieniem do legitymowania przedstawili się zgodnie z przepisami, tzn. podając swe stopnie, imiona, nazwiska oraz podstawę prawną i faktyczną działań. Twierdzą, że zrobili to wcześniej, na samym początku interwencji, czemu zdecydowanie zaprzecza druga strona. Obrońca złotoryjanki wskazuje, że nawet jeśli przestawili się raz, przepisy ani procedury nie zabraniają im podać swych nazwisk powtórnie, o ile wpłynęłoby to na obniżenie emocji.

Sędzia Monika Lewoc rozpoczęła przewód sądowy od przesłuchania partnera oskarżonej, który był wówczas obecny w mieszkaniu a w pewnym momencie, zaniepokojony rozwojem sytuacji, przyniósł z kuchni telefon komórkowy, włączył kamerę i zaczął nagrywać. Zrobione w ten sposób nagranie Zbigniew Stonoga pokazał w swym kanale internetowym jako dowód na brak profesjonalizmu oraz brutalność policji. Co ciekawe, to samo nagranie jest podobno pokazywane w szkołach policyjnych w Pile i Słupsku jako przykład wzorcowo przeprowadzonej interwencji. Tak przynajmniej utrzymywał na dzisiejszej rozprawie młodszy aspirant, występujący w procesie jako poszkodowany i oskarżyciel posiłkowy. Według niego, obaj z kolegą zachowali się w sposób książkowy: – Cały czas spokój, profesjonalizm, stanowczość -mówił.

Proces dotyczy naruszenia jego nietykalności cielesnej policjanta.  Kobieta nie chciała wpuścić funkcjonariuszy do środka bez nakazu (była druga w nocy), odpychała rękoma napierającego na nią w progu młodszego aspiranta. Policjant twierdzi, że potem cztery dni bolały go żebra, ale nie był u lekarza, nie zrobił obdukcji.

Młodszy aspirant skierował przeciwko złotoryjance i jej partnerowi prywatny akt oskarżenia, o pomówienie go w mediach, jakoby przeprowadził sprzeczną z prawem interwencję. Wczoraj złotoryjski sąd (nieprawomocnie) umorzył to postępowanie.

Z drugiej strony, złotoryjanie złożyli do legnickiej prokuratury zawiadomienie o nadużyciu władzy ze strony policjantów. Prokuratura podjęła decyzję o umorzeniu śledztwa. Na razie również nieprawomocną.

W Sądzie Rejonowym w Złotoryi toczy się postępowanie o wykroczenie polegające na oporze podczas legitymowania oraz niewykonywaniu poleceń funkcjonariuszy.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMiał szczęście do Warszawy, a Warszawa do niego. Wystawa znakomitych zdjęć Zbyszka Siemaszki z lat 50. i 60.
Następny artykułWzrosną opłaty za przejazd autostradą A2 w Wielkopolsce