Pamiętajmy, że okres przedświąteczny to intensywny i absorbujący naszą uwagę czas. To większa liczba ludzi w sklepach, na rynkach i w centrach handlowych oraz kolejki do kas. To nie tylko drobna niedogodność – to także większa liczba zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa.
Przypomnijmy więc sobie kilka porad przygotowanych przez policjantów Wydziału Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji Komendy Głównej Policji, które pomogą sprawić, aby nadchodzące Święta były spokojne i bezpieczne dla wszystkich.
Funkcjonariusze radzą, aby wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi, czyli w centrach handlowych, sklepach, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej zachować szczególną ostrożność. W takich miejscach zdarza się najwięcej kradzieży. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie.
Robiąc zakupy, nie pozwól się okraść!
Pamiętaj, aby nie przechowywać dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w koszykach sklepowych, tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki.
Zwracaj uwagę także na torebki, plecaki oraz podręczne torby z zakupami, nie pozostawiaj ich bez opieki i nadzoru.
Kieszonkowcy nie mają świąt i nie czują sentymentu!
W miejscach takich jak dworce, przystanki, sklepy, targi z uwagi na panujący tłok, jesteśmy narażeni na kradzież, dlatego trzymajmy swoją torebkę lub plecak z przodu, zamknięciem do siebie.
Jeśli mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Rozdzielając ją i umieszczając w różnych miejscach – zmniejszymy ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki. Płacąc za zakupy, nie pokazujmy całej zawartości portfela; najbezpieczniej jest mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy.
Nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponujmy go również w widocznym miejscu.
Święta to także czas podróży. Bądźmy czujni!
Wyjeżdżając na Święta, by spędzić je w gronie rodzinnym, zadbajmy o bezpieczeństwo naszego mieszkania lub domu:
- przed wyjazdem poprośmy sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zwróciła uwagę na nasz dom/mieszkanie;
- opróżnijmy skrzynkę pocztową z korespondencji czy ulotek;
- nigdy nie zostawiajmy kluczy w umówionym miejscu, np. pod wycieraczką czy doniczką;
- pamiętajmy również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włączyć alarm. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych;
- planując wyjazd rozważmy zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych;
- miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wyjazdu świątecznego, zamieśćmy dopiero po powrocie, aby uniknąć przykrych niespodzianek;
- klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem.
Biuro Prewencji KGP
Pliki do pobrania
- O czym warto pamiętać, żeby spokojnie odpoczywać
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS