Na temat cyberprzemocy, hejtu i naruszaniu dóbr osobistych rozmawiał z uczniami klas siódmych i ósmych asp. Roman Aleksandrowicz z komendy w Rudzie Śląskiej. Zajęcia zorganizowano w formie online, a jak podkreślił na początku nasz profilaktyk – lepiej tak niż wcale. Obecny czas zajęć online jest szczególnie trudnym dla dzieci i młodzieży, która często spotyka się hejtem i przemocą intelektualną w cyberprzestrzeni.
Uczniowie starszych klas szkół podstawowych w dalszym ciągu realizują naukę jedynie w formie zdalnej. Spędzanie wielu godzin przed komputerem i w internecie niesie za sobą zagrożenia, dlatego też, kiedy tylko jest taka możliwość, policyjni profilaktycy spotykają się z uczniami na zajęciach online.
Jedno z tego typu spotkań przeprowadził dziś asp. Roman Aleksandrowicz z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej. W zajęciach udział wzięli uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 27 z rudzkiej Halemby. Policjant mówił wiele na temat cyberprzemocy i hejtu, przestrzegając, że za czyny karalne popełnione za pośrednictwem sieci młodzież może ponieść odpowiedzialność prawną przed sądem dla nieletnich. Rozmawiał również o naruszaniu dóbr osobistych, wykorzystywaniu wizerunku innych osób oraz o nierealizowaniu obowiązku szkolnego w formie zdalnej, co jest jednym z przejawów demoralizacji nieletnich. Głównym założeniem policyjnych profilaktyków jest szerzenie wśród dzieci i młodzieży poszanowania dla drugiej osoby i kultury języka, ponieważ jest to klucz do wzajemnego szacunku.
Rodzice i opiekunowie również nie powinni zapominać, że większa ilość godzin spędzanych teraz przed komputerem może powodować różne niesprzyjające zachowania wśród ich dzieci. Takie zachowania to: ośmieszanie, dręczenie czy też wyzywanie swoich rówieśników. Warto czasami zwrócić uwagę na to, czym aktualnie na komputerach czy telefonach zajmują się nasze pociechy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS