Babciu! Dziadku! Pamiętajcie o swoim bezpieczeństwie!, to nowa akcja profilaktyczna, którą właśnie rozpoczynają rudzcy policjanci. Mundurowi chcą poprawić świadomość seniorów w zakresie oszustw na ich szkodę. Wydarzenie będzie prowadzone do końca Stycznia.
Aby zadbać o bezpieczeństwo seniorów, rudzcy policjanci zainicjowali akcję profilaktyczną Babciu! Dziadku! Pamiętajcie o swoim bezpieczeństwie! Przez cały miesiąc będą uczestniczyli w spotkaniach z mieszkańcami, głównie z seniorami, ale odwiedzą także szkoły.
Jednym z założeń akcji jest przekazanie ulotek najmłodszym uczniom klas szkół podstawowych, aby ci następnie w formie prezentu przekazali je swoim babciom i dziadkom. Ulotka zawiera przykłady najpopularniejszych form oszustw stosowanych przez przestępców. W dalszym ciągu seniorzy to grupa, która bardzo jest narażona na różnego rodzaju oszustwa, szczególnie te za pośrednictwem internetu i telefonów. Na przykładzie minionego roku, mieszkańcy dostawali telefony od osób, które podawały się za ich wnuków, policjantów czy pracowników innych instytucji.
Przypomnijmy, w jaki sposób działają przestępcy:
„Fałszywy funkcjonariusz” podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki prosi, aby nie przerywać rozmowy telefonicznej i wybrać numer na Policję. Wtedy inny głos w słuchawce przekonuje ofiarę, że bierze udział w akcji rozpracowania oszusta.
Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp. Przestępcy, podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.
Jak być bezpiecznym?
W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
PAMIĘTAJ!!! Jeśli masz babcię, dziadka bądź ich wiernym pomocnikiem i pomagaj w sytuacjach, które częstokroć wymagają szybkiej, lecz rozsądnej decyzji. Rozmawiaj z dziadkiem i babcią o zagrożeniach, jakie mogą ich spotkać w codziennym życiu i o sposobach jakie mogą ich ustrzec przed problemami.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS