Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nadmierna prędkość i nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych to wciąż najczęstsze przyczyny wypadków drogowych.
Grożą za to wysokie mandaty sięgające nawet kilku tysięcy złotych, ale cena za nieostrożność czy brawurę może być znacznie wyższa. Kierujący rozpoczynając jazdę powinien mieć świadomość, że odpowiada nie tylko za siebie, ale też za życie i zdrowie innych uczestników ruchu drogowego, bardzo często swoich bliskich – przypominają policjanci.
Praca funkcjonariuszy i liczne kontrole trzeźwości pozwoliły na zatrzymanie 522 kierowców na „podwójnym gazie”. W analogicznym okresie w ubiegłym roku policjanci zatrzymali 750 nietrzeźwych kierujących.
Te liczby z jednej strony świadczą o dużym zaangażowaniu i skuteczności mundurowych, z drugiej powinny pobudzać do refleksji, że mimo wielu apeli, aż tylu kierowców zdecydowało się na jazdę będąc pod wpływem alkoholu – mówi asp. Aneta Błędniak-Kałka z KWP w Łodzi.
W pierwszej połowie wakacji doszło do 248 wypadków drogowych, a w analogicznym okresie 2022 roku do 311. W zdarzeniach tych rannych zostało 273 osoby, a w roku ubiegłym 379.
Na mapie wypadków ze skutkiem śmiertelnym w województwie łódzkim widać, aż 18 punktów. W analogicznym okresie roku 2022 zginęły 23 osoby.
Każde nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, brawura, zmęczenie mogą być przyczyną tragedii na drodze. Każda z tych kropek oznacza, że zginął tam czyjś syn, tata, córka, mama, przyjaciel. Wypadek ze skutkiem śmiertelnym to cierpienie i dramat dla rodzin i bliskich – dodaje Aneta Błędniak-Kałka.
Każdego lata policjanci apelują o rozwagę, mimo to od początku wakacji na terenie województwa łódzkiego utopiły się 3 osoby. W roku 2022 w analogicznym okresie również 3 osoby poniosły śmierć w zbiornikach wodnych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS