Zapraszamy do zapoznania się z plakatami prewencyjnymi przygotowanymi przez Studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu w ramach projektu pn. “Aktywny i świadomy Senior w świecie finansów [II edycja]”.
Ludzie starsi są zbiorowością silnie zagrożoną marginalizacją w różnych sferach życia społecznego, a jedną z determinant tego zjawiska są bariery spowodowane dezaktualizacją wiedzy z zakresu funkcjonowania tych osób na rynku finansowym czy dóbr i usług konsumpcyjnych. W obecnych czasach, kiedy technika niemalże z dnia na dzień idzie do przodu, odsetek Seniorów posiadających rachunek bankowy, kartę płatniczą czy aplikacje bankowe na smartfonie powoli wzrasta, lecz mimo to seniorzy nadal nie czują się pewnie w świecie finansów i bankowości.
Kolejny aspekt zagrażający bezpieczeństwu Seniorów jest taki, że przestępcy wykorzystują łatwowierność i obniżony poziom czujności starszych i samotnych osób. Jednym z najczęściej popełnianych przestępstw na szkodę osób starszych jest oszustwo dokonywane metodami „na wnuczka” i „na policjanta”. Jest ono szczególnie dotkliwe, ponieważ bardzo często Seniorzy w wyniku działania oszustów tracą oszczędności całego życia. Blisko 80 procent pokrzywdzonych stanowią osoby powyżej 70 roku życia (źródło: „Bezpieczeństwo seniorów”, www.policja.pl, 2019).
Odpowiedzią na powyższe problemy jest organizacja plenerowych wystaw edukacyjnych, w skład których wchodzi 10 prac plastycznych przygotowanych przez Studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.
Plakaty przygotowane na bazie tych prac będą eksponowane we wszystkich powiatach garnizonu mazowieckiego, łącznie w 140 różnych miejscach dostępnych publicznie, takich jak biblioteki publiczne, placówki kultury czy komendy Policji.
Organizacja plenerowych wystaw edukacyjnych jest jednym z działań w projekcie pn. “Aktywny i świadomy Senior w świecie finansów [II edycja]”, realizowanym przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
Opracowanie: Eliza Sułkiewicz, Zespół Funduszy Pomocowych KWP z siedzibą w Radomiu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS