Piotrkowscy policjanci apelują! Opady śniegu powodują, że warunki drogowe znacząco się pogorszyły. Nawierzchnia jest bardzo śliska. Przestrzegajmy podstawowych zasad bezpieczeństwa i przygotujmy pojazd do podróży.
Zimowe warunki wymagają od kierujących większej wyobraźni i refleksu na drodze. Brawura i nadmierna prędkość to wciąż jedne z głównych przyczyn wypadków drogowych i kolizji. Trudne warunki atmosferyczne zawsze weryfikują nasze umiejętności jazdy. Śliska nawierzchnia, błoto pośniegowe, mgły czy opady śniegu lub marznącego deszczu mogą doprowadzić do wystąpienia niekontrolowanego poślizgu, a w konsekwencji do tragedii. Funkcjonariusze przypominają, że oprócz dostosowania prędkości do warunków panujących na drodze i własnych umiejętności, zimą należy zachować większy niż zazwyczaj odstęp od pojazdu jadącego przed nami. Da nam to więcej czasu i miejsca do hamowania, aby uniknąć zdarzenia drogowego. Pamiętajmy również o tym, żeby zadbać o stan techniczny naszego pojazdu. Wymieńmy letnie opony na zimowe. Opony zimowe różnią się od letnich materiałami, z których zostały wykonane. Opona zimowa nie twardnieje w niskich temperaturach i zachowuje elastyczność, dzięki czemu lepiej przylega do podłoża. „Zimówki” dobrze radzą sobie nawet podczas wyjątkowo mroźnej pogody. Dzięki odpowiedniej rzeźbie bieżnika taka opona zapewnia wysoką przyczepność i trakcję. Zimowe opony mają szersze rowki centralne i kilkukrotnie więcej poprzecznych nacięć bieżnika, czyli lameli. Taka budowa ma na celu szybsze i skuteczniejsze odprowadzanie wody, błota pośniegowego oraz zapewnienie lepszej przyczepności na kopnym śniegu. A oto kilka rad, których przestrzeganie uchroni nas przed niebezpieczeństwem na zimowych drogach:
– pamiętajmy, że jezdnie mogą być śliskie, a tym samym łatwiej jest o utratę przyczepności i problemy z hamowaniem. Wszelkie manewry w takich warunkach mogą być niebezpieczne.
– uważajmy w pobliżu lasów i zbiorników wodnych. W takich miejsca nawierzchnia może być wyjątkowa śliska.
– zachowajmy ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych oraz przy dojeżdżaniu do nich
– pamiętajmy, że dopuszczalna prędkość w takich warunkach nie musi oznaczać bezpiecznej prędkości.
– słuchajmy również komunikatów radiowych i telewizyjnych o aktualnych warunkach panujących na drogach w poszczególnych regionach.
Dagmara Mościńska
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS