A A+ A++

W ostatnim czasie, dzięki częściowo zniesionym obostrzeniom dotyczącym przemieszczania się, a także sprzyjającej pogody motocykliści rozpoczęli swój sezon. Apelujemy jednak o rozwagę, odpowiednie przygotowanie pojazdu i przede wszystkim samego motocyklisty.

POJAZD

Od kilku dni dopisuje słoneczna pogoda, co jest niewątpliwie zachętą do korzystania z jednośladów. Pamiętajmy jednak, aby przed pierwszym wyjazdem po zimie sprawdzić stan techniczny naszego pojazdu. Jeżeli motocykl posiada aktualne badania techniczne, mimo wszystko warto sprawdzić funkcjonowanie najważniejszych elementów. Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych, dlatego przed podróżą sprawdźmy stan opon, naciągu łańcucha, hamulców, a także oświetlenia. Kolejnym ważnym elementem jest zachowanie czytelności posiadanej tablicy rejestracyjnej. Przejawia się ona nie tylko w jej ubrudzeniu, ale zaginaniu czy też zakrywaniu przez kufry, torby i inne elementy motocykla. Za brak aktualnych badań technicznych pojazdu lub jego zły stan techniczny policjant ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny. Natomiast za niedotrzymanie obowiązku czytelności tablicy można liczyć się z mandatem karnym nawet w kwocie 500zł.

UŻYTKOWNIK

Pamiętajmy, że idealnie zadbany pojazd nie będzie w stanie nas uchronić przed niebezpieczeństwem. Istotnym elementem jest odpowiednie przygotowanie kierującego do jazdy. Przede wszystkim korzystać z danego pojazdu może jedynie osoba, która posiada odpowiednie do tego uprawnienia:

  • Dowód osobisty – jeżeli osoba ukończyła 18 lat przed 19.01.2013r. – może poruszać się motorowerem lub czterokołowcem lekkim o pojemności do 50 ccm.

  • Prawo jazdy kat. AM – wcześniejsza karta motorowerowa – dostępne dla osób, które ukończyły 14 rok życia, pozwala poruszać się motorowerem lub czterokołowcem lekkim o pojemności do 50 ccm.

  • Prawo jazdy kat. A1 – dostępne dla osób, które ukończyły 16 lat, pozwala na poruszanie się motocyklami o pojemności nie przekraczającej 125 ccm, mocy do 11kW/15KM i stosunku mocy do masy własnej nie większej niż 01 kW/kg lub motocyklami trzykołowymi o mocy do 15kW/20KM.

  • Prawo jazdy kat. A2 – dostępne dla osób, które ukończył 18 lat, pozwala na poruszanie się motocyklami o mocy nieprzekraczającej 35kW(47,5KM) i stosunku mocy do masy własnej nie większej niż 0,2kW/kg lub czterokołowcem lekkim lub motocyklem trójkołowym o mocy nie przekraczającej 15kW/20KM.

  • Prawo jazdy kat. A – dostępne dla osób, które ukończyły 24 lata lub 20 lat jeżeli wcześniej posiadają od dwóch lat kategorię A2, pozwala na poruszanie się dowolnym motocyklem, trójkołowcem i czterokołowcem lekkim.

  • Prawo jazdy kat. B – dostępne dla osób, które ukończyły 18 lat, jednak użytkować motocykl o pojemności do 125 ccm, gdzie jego moc nie przekracza 11 kW/15KM oraz stosunek mocy do masy własnej nie jest większy niż 0,1kW/kg mogą osoby, które posiadają kat. B ponad 3 lata.

Za prowadzenie pojazdu bez odpowiednich uprawnień taryfikator przewiduje mandat w kwocie 300zł. Gdy posiadamy odpowiednie uprawnienia, ważny jest także strój motocyklowy. Niewątpliwie najważniejszym jego elementem jest kask ochronny, który według prawa jest obowiązkowy (za naruszenie obowiązku może grozić mandat w wysokości 100 zł). Jednak nie tylko on może nas uchronić przed niebezpieczeństwem. Istotne są także odpowiednie kurtki, spodnie, buty i rękawice, zwłaszcza te wzmacniane dodatkowymi ochraniaczami.

ZACHOWANIE

Korzystając z dróg publicznych nie zapominajmy o ograniczeniach prędkości oraz przestrzeganiu innych zakazów i nakazów wynikających ze znaków pionowych i poziomych. Są jednak zakazy, które nie zawsze są oznakowane – takie jak wjazdy do lasu. W myśl ustawy o lasach obowiązuje zakaz wjazdu dla pojazdów mechanicznych, którymi oprócz samochodów są także motocykle oraz quady z wyjątkiem wjazdu drogą leśną tylko wtedy, gdy jest wyraźnie ona oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch ( np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, ośrodka wypoczynkowego czy parkingu leśnego). W przeciwnym wypadku Straż Leśna ma prawo zatrzymywać i wylegitymować kierowcę, a także ukarać go mandatem karnym w wysokości 500zł. Dodatkowo jeżeli strażnik stwierdzi spowodowanie szkody np. uszkodzenie ściółki, wycieki płynów lub inne zniszczenia sprawa może trafić do sądu, a kara może być znacznie bardziej dotkliwa. W chwili obecnej z uwagi na wysokie temperatury i znikomą ilość opadów, zagrożenie pożarowe staje się coraz wyższe – tym samym nie pozwólmy aby nasze działanie mogło przyczynić się do niebezpiecznej sytuacji.

Pamiętajmy, że nic nie zastąpi nam zdrowego rozsądku. To jak będziemy zachowywać się na drodze zależy od nas samych. Bądźmy odpowiedzialni, przewidujmy sytuacje, które mogą się wydarzyć. Ograniczmy do minimum zaufanie do innych kierowców, za to bądźmy dwa razy bardziej czujni, tak aby odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo i nie doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, których skutki mogą okazać się tragiczne.

sierż. Wojciech Zeszot

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzeżywa pożar. Woźniak-Starak pokazała skalę zniszczeń
Następny artykułPolicja Piła: Kolejny areszt finałem kierowania gróźb oraz złamania zakazu sądowego