Policjanci z karczewskiego komisariatu na podstawie zebranych materiałów, między innymi dopasowania profilu DNA wytypowali i zatrzymali podejrzanego o usiłowanie kradzieży z włamaniem. Mężczyzna w przeszłości dokonywał już tego typu przestępstw, odpowiadał w warunkach recydywy. Usłyszał zarzut i zastał objęty policyjnym dozorem.
Nie ma przestępstw doskonałych. Przekonał się o tym 49-letni mieszkaniec powiatu mińskiego. Mężczyzna w 2020 roku próbował dokonać kradzieży z włamaniem i ukraść paliwo. Sprawca został spłoszony przez pracowników ochrony. Na miejsce przyjechali policjanci, w tym technik kryminalistyki, który podczas wykonywanych czynności służbowych zabezpieczył wszystkie ślady, w tym materiał biologiczny sprawcy.
Zabezpieczony materiał został porównany z profilami DNA, które już znajdują się policyjnej „Bazie DNA”. Dzięki temu policjanci wyodrębniony materiał DNA dopasowali do mężczyzny, już w przeszłości karanego za podobne przestępstwa. Sprawca ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości, jednak ciężka i mozolna praca karczewskich dochodzeniowców się opłaciła ustalili, gdzie mężczyzna przebywa i go zatrzymali. Prokurator na podstawie zebranego materiału zastosował wobec mężczyzny dozór policyjny trzy razy w tygodniu. Prokuratura Rejonowa w Otwocku nadzoruje postępowanie.
Niewątpliwie do jednych z najskuteczniejszych narzędzi Policji do walki z przestępczością jest prowadzona przez w Centralne Laboratorium Kryminalistyczne „Baza DNA”, w której Policja gromadzi i przetwarza profile genetyczne. To kolejny przykład na to, że nauka ma swoje zastosowanie w służbie Policji.
sierż. szt. Patryk Domarecki/ea
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS