A A+ A++

Oszuści cały czas wymyślają nowe metody, by wyłudzić od nas pieniądze. Podszywając się pod zakład energetyczny rozsyłają wiadomości SMS z żądaniem uregulowania fikcyjnej zaległości. Do wiadomości dołączony jest link do bezpośredniego przelewu. Jeśli nie chcemy stracić oszczędności, nie klikajmy w ten link i nie róbmy żadnych przelewów.

Jedną z metod oszustów jest podszywanie się pod zakład energetyczny i rozsyłanie wiadomości SMS. Wiadomość przypomina wezwania do zapłaty wystawiane przez jednego z największych dostawców prądu w Polsce. Jej treść może wyglądać tak: „PGE: Na dzień … zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności w kwocie …”. Do SMS-a załączony jest niebezpieczny link przekierowujący bezpośrednio do płatności. Klikając w przesłany adres internetowy można stracić nie tylko wpłacaną kwotę, ale także wszystkie  oszczędności zgromadzone na naszym rachunku bankowym. Dlatego pod żadnym pozorem nie realizujemy w taki sposób transakcji! W prawdziwej korespondencji wysyłanej przez spółkę PGE zawsze podany jest numer klienta, numer faktury/dokumentu wraz z terminem płatności i kwotą do zapłaty. Nie ma tam żadnego linku kierującego bezpośrednio do systemów płatności internetowych.

Pajęczańscy policjanci ostrzegają przed oszustami! Dynamiczne tempo życia, ciągły pośpiech i roztargnienie to czynniki, które wykorzystują cyberprzestęcy. Najczęstszymi ofiarami tego typu oszustw są ludzie w średnim wieku. To dla nich najcenniejszy jest czas, więc dwa szybkie kliknięcia na telefonie nie wzbudzają ich czujności. A w ten sposób mogą utracić wszystkie oszczędności. Pamiętajmy, aby w takiej korespondencji nigdy nie podawać swoich danych osobowych oraz haseł do kont bankowych. Zawsze bardzo dokładnie czytajmy treść komunikatu, który otrzymaliśmy. W razie jakichkolwiek wątpliwości możemy zadzwonić do zakładu energetycznego i zweryfikować treść otrzymanej wiadomości lub sprawdzić stan naszych płatności na stronie internetowej firmy. Zawsze też możemy zadzwonić do banku czy na infolinię i uzyskać informacje dotyczące bezpiecznych operacji bankowych. Pamiętajmy o ostrożności! Sami decydujemy, czy jesteśmy bezpieczni w sieci, nie działajmy w pośpiechu i pod presją czasu. Rozmawiajmy o takich oszustwach z najbliższymi, znajomymi, a pozwoli nam to uchronić ich przed utratą pieniędzy.

sierż. sztab. Wioletta Mielczarek
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWorld Economic Forum believes people are “useless eaters,” and views their “brains and bodies” as product that can be hacked, controlled and discarded
Następny artykułBył na wylocie, a teraz błyszczy. Ceballos na dłużej w Realu Madryt?