A A+ A++

W dzisiejszym, zinformatyzowanym świecie stało się bardzo powszechne, iż większość swojego wolnego czasu młodzież oraz dzieci spędzają przed komputerem. Nie znają świata bez internetu, gier, czatów itp. Wiele osób coraz częściej nie potrafi oddzielić rzeczywistości od świata wirtualnego. Dynamiczny rozwój internetu wciąga oraz fascynuje młodych ludzi. Bardzo często staje się narzędziem dzięki którym, kształtują swój wizerunek. Jest dla nich pozornie bezpieczny, przyjazny ale przede wszystkim anonimowy. Niestety, to tylko pozory. Na każdym kroku czeka niebezpieczeństwo, kłamstwo, oszustwo.

Dostęp do internetu w dzisiejszych czasach to nie tylko gromadzenie i sprawdzanie informacji, ale to także dostęp do nieodpowiednich treści, do drastycznych obrazów czy agresywnych użytkowników. Młodzi ludzie są również narażeni na utratę kontroli nad korzystaniem z internetu, co może prowadzić do izolacji, a także zaniedbywania nauki, zdrowia czy kontaktów z rówieśnikami.

Wybuch epidemii SARS-CoV-2 w znacznym stopniu spowodował przeniesienie życia społecznego do świata wirtualnego, a co za tym idzie również nasilenie różnego rodzaju zagrożeń z tym związanych. Nieświadomość młodych ludzi powoduje, że w jednej chwili, mogą oni stać się zarówno ofiarą jak i sprawcą czynu zabronionego.

W chwili obecnej wzrasta ilość cyberprzestępstw popełnianych właśnie przez młodych ludzi. Cyberprzemoc spotykana jest bardzo często w zamkniętych grupach klasowych, na portalach społecznościowych czy w grach on-line. Do działań cyberprzemocy możemy zaliczyć ośmieszanie, poniżanie czy publikowanie i rozsyłanie zdjęć bez zgody drugiej osoby. Coraz częściej pojawia się agresja słowna m.in złośliwe komentarze, wyzwiska, groźby i hejt. Pojawiają się także przypadki przejmowania kont na portalach społecznościowych oraz tworzenie fałszywych kont po to, aby komuś zaszkodzić chociażby poprzez publikowanie zdjęć i filmów, które mają na celu obrażenie lub ośmieszenie kogoś.

Jeśli jesteś ofiarą cyberprzemocy, bądź znasz taką osobę ZAREAGUJ! Cyberprzestępca nie jest bezkarny! Powiedz o tym co Ci się przydarzyło rodzicom, opiekunom, nauczycielom. W przypadku problemów nie tylko związanych z internetem możesz skorzystać z „Telefonu zaufania dla Dzieci i Młodzieży” – 116 111 bądź „Dziecięcego telefonu zaufania” 800 12 12 12.

Rodzicu! Pamiętaj, by rozmawiać ze swoim dzieckiem. Każdy incydent, który jest niezgodny z prawem powinien zostać zgłoszony organom ścigania. Nie pozwól, aby Twoje dziecko zostało samo z problemem.

Aby ustrzec się przed tymi niebezpieczeństwami należy:

  • Dbać o prywatność swoich danych osobowych

  • Przeglądając Internet, nie klik w podejrzane linki, wyskakujące okienka (pop-up), okna dialogowe ani podejrzane reklamy

  • Chronić swoje hasła i loginy

  • Nie otwierać załączników i nie klikać linków w nieoczekiwanych lub podejrzanych mailach czy smsach

  • Pobierać tylko oficjalne wersje oprogramowania z zaufanych witryn

  • Korzystać z oprogramowania antywirusowego i zapory sieciowej i na bieżąco je aktualizuj

  • Pamiętać o poprawnym wylogowywaniu się z kont w poczcie e-mail, mediach społecznościowych, sklepach internetowych itp

  • Zapewnić swoim profilom w Sieci status prywatny

  • Nie dawać wszystkim swojego numeru telefonu

  • Zabezpiecz swoją sieć WiFi

  • Zgłaszać treści obraźliwe administratorowi

  • Włącz blokowanie połączeń i SMSów

opr. mł.asp. Ewa Golińska-Jurasz

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Tomaszów Maz.: Praca na stanowisku sekretarki Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego
Następny artykułBiblioteka Dąbrowa Górnicza: Ferie w mieście z biblioteką!