A A+ A++

Uwaga na coraz częściej spotykany sposób oszustów na wyłudzenie pieniędzy. Przestępcy najpierw włamują się do Messengera użytkownika, a następnie dążą do wyłudzenia pieniędzy od znajomych. Zaczynają w bardzo prosty i niepozorny sposób… Prośbą o pomoc pieniężną. Dlatego jeśli taką otrzymasz, zachowaj ostrożność. Ostrołęccy policjanci wczoraj odnotowali zgłoszenie tego typu oszustwa. Sprawca, włamał się na konto mieszkanki Ostrołęki korzystającej z komunikatora Messenger i poprosił o przelanie ,,pożyczki”. Niestety dwoje z jej znajomych kierując się chęcią pomocy przelali pieniądze w łącznej kwocie 2800 złotych. Pamiętajmy, aby weryfikować wiadomości otrzymane od znajomych, w których proszą o pożyczkę pieniędzy.

Przestępczy proceder zaczyna się od włamania na konto użytkownika  portalu społecznościowego. Po złamaniu hasła oszust wysyła wiadomości do znajomych właściciela konta, prosząc o mniejszą lub większą kwotę pieniędzy, w różny sposób argumentując pilną potrzebę pożyczki. 

Osoby, które otrzymały fałszywą wiadomość są przekonane, że rozmawiają ze swoim znajomym, więc deklarują pomoc i przelewają pieniądze lub dokonują płatności. W konsekwencji pieniądze trafiają na konto oszusta.

Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom. Czytajmy dokładnie komunikaty przychodzące na telefon podczas każdej transakcji oraz wiadomości od znajomych. Weryfikujmy wiadomości otrzymane od znajomych, w  których proszą o pożyczkę pieniędzy. Najpierw skontaktujmy się osobiście lub telefonicznie  ze znajomym w celu upewnienia się, czy faktycznie to on potrzebuje tego rodzaju pomocy.  W przypadku tego rodzaju prośby nie kierujmy się pośpiechem, a zdrowym rozsądkiem, co pozwoli na uniknięcie kłopotów.

Przypominamy, używając komputerów, telefonów komórkowych lub innych urządzeń z dostępem do Internetu pamiętajmy również o kilku ważnych zasadach:

  • Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa,  co kilka miesięcy zmieniajmy je.
  • Pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu ich użytkowania. Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Ostrołęka: Zamówiony przez internet sprzed elektroniczny nie dotarł do właściciela
Następny artykuł112. dzień wojny. Asymptota doniecka