A A+ A++

Grzybobranie to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Wybierając się do lasu pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa. Aby uniknąć sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie, nidziccy policjanci apelują o rozsądek i rozwagę.

Piękny, pogodny wrzesień sprawił, że amatorzy grzybobrania ruszyli do lasów. To świetny pomysł na spędzanie wolnego czasu, jdnak musimy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.

Aby grzybobranie było bezpieczne:

  • Nie wybierajmy się do lasu w pojedynkę – jeśli jednak zdarzy się, że pójdziesz sam na grzybobranie, poinformuj bliskich, gdzie się znajdujesz i o której planujesz powrót.

  • Nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu.

  • Nie oddalajmy się od osób, z którymi wybraliśmy się na grzybobranie. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym.

  • Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od auta, stacji czy przystanków kolejowych – oceńmy realnie swoje możliwości i czas jaki zamierzamy spędzić w lesie

  • Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy. Latarka, w momencie zagubienia w lesie, również może okazać się bardzo pomocna.

  • Gdy wybieramy się na dłużej do lasu, zabierzmy ze sobą wodę oraz coś do jedzenia.

  • Zabierzmy elementy odblaskowe czy jasny strój. One mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej.

  • Jeśli nasi znajomi lub bliscy zabłądzili w lesie, nie zwlekając, zaalarmujmy Policję dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Spacerując po lesie w poszukiwaniu grzybów możemy natknąć się na:

  • niewybuchy z czasów wojny – pod żadnym pozorem nie przenośmy, nie przekładajmy i nie próbujmy sami rozbrajać takich znalezisk. Natychmiast poinformujmy służby a patrol saperski, wyposażony w odpowiedni sprzęt, zabezpieczy znalezione pociski. 

  • dzikie zwierzęta – pamiętajmy, że jesteśmy w miejscu, które jest domem dla dzikiej zwierzyny. W lesie nie należy hałasować i śmiecić. Nie należy płoszyć, straszyć ani przeganiać zwierzyny. Spłoszone zwierzę jest dodatkowym zagrożeniem.

  • grzyby, których nie znamy – jeśli nie mamy pewności co do rodzaju grzybów jakie zebraliśmy, po powrocie sprawdźmy je w najbliższym punkcie sanepidu. Dobrą praktyką jest zbieranie tylko tych grzybów, które znamy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Ostrołęka: Pijany kierowca uderzył w inny pojazd i uciekł – dzięki błyskawicznej reakcji ostrołęckich policjantów został zatrzymany i nie uniknie odpowiedzialności
Następny artykułPolicja Ostrołęka: Ostrołęccy policjanci kontynuują kampanię „ BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY”