A A+ A++

21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości. Z tej okazji policjanci przypominają, że droga jest dla wszystkich, a przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w połączeniu z wzajemną życzliwością, szacunkiem i wyrozumiałością z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Uprzejmości i życzliwości nigdy za wiele, tym bardziej jeśli ma ona związek z bezpieczeństwem na drodze. Dzisiaj (21.11) obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i dlatego przypominamy o kulturze i szacunku wobec innych uczestników ruchu drogowego. Policjanci każdego dnia spotykają się z przejawami brawury, lekkomyślności, arogancji i agresywnego zachowania ze strony uczestników ruchu drogowego. Kultura jazdy i sposób zachowania się na drodze również mają duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze.

Życzliwość na drodze to przede wszystkim jazda zgodna z przepisami. Pamiętajmy, abyśmy nie wymuszali pierwszeństwa, przestrzegali ograniczeń prędkości, odpowiednio wcześnie sygnalizowali zamiar skrętu lub wykonywanie innych manewrów. Pamiętajmy również o jeździe na suwak, zasadzie prawidłowego parkowania czy umożliwieniu kierowcy autobusu włączenia się do ruchu. Kultura jazdy to także pomoc innemu kierowcy, który takiej pomocy może potrzebować, bo np. ma awarię pojazdu.

Przejawy agresywnego zachowania to najczęściej:

  • używanie sygnału dźwiękowego oraz świateł drogowych niezgodnie z przepisami,
  • jazda „zderzak w zderzak” mająca na celu wymuszenie zwiększenie prędkości lub zjechanie na pobocze,
  • niestosowne gesty,
  • używanie słów wulgarnych,
  • utrudnianie włączenia się do ruchu,
  • korzystanie podczas jazdy z telefonu komórkowego,
  • ruszanie z piskiem opon lub gwałtowne hamowanie.

Bądźmy wobec siebie życzliwi i pamiętajmy, że na drodze jest miejsce dla każdego. Uśmiech, tolerancja i opanowanie emocji przynosi lepsze skutki niż agresywne zachowanie. Stosujmy się do kilku zasad:

  1. Bądźmy przewidywalni na drodze – sygnalizujmy manewry z odpowiednim wyprzedzeniem, stosujmy się do przepisów, a swoim zachowaniem nie będziemy zaskakiwać innych.
  2. Bądźmy wyrozumiali dla innych uczestników ruchu drogowego – pamiętajmy, że dla każdego jest miejsce na drodze.
  3. Parkujmy tylko w wyznaczonych miejscach – pamiętajmy, że przejście dla pieszych i chodnik to miejsce dla pieszych.
  4. Nie spieszmy się i nie denerwujmy na drodze – pośpiech i stres nie są właściwymi doradcami.
  5. Przeprośmy, gdy popełniliśmy błąd, ale też podziękujmy, gdy ktoś był dla nas uprzejmy – zawsze miło jest widzieć, że inni dostrzegają nasze kulturalne zachowania na drodze i są za nie wdzięczni.
  6. Bądźmy tolerancyjni wobec niedoświadczonych lub uczących się, czy starszych kierowców – nie krzyczmy przez uchyloną szybę, nie gestykulujmy w złości.

Zadbajmy o wzajemną uprzejmość na drodze!

asp. Magda Zarembska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Ostrołęka: Reaguj, gdy widzisz osobę narażoną na wychłodzenie organizmu! – Kontynuacja policyjnych działań „Pomocna Dłoń”
Następny artykułPolicja Ostrołęka: KOLEJNA OSZUKANA NA ''ZNAJOMĄ” NA MESANGERZE – OSTROŁĘCKA POLICJA OSTRZEGA