Niekorzystne warunki atmosferyczne, krótszy dzień i gorsza widoczność powodują że piesi na drodze mogą być trudno dostrzegalni dla kierujących. Dlatego też piesi przy korzystaniu z dróg i przejść powinni wykazać się większą uwagą. Ich bowiem nie chronią zewnętrzne systemy bezpieczeństwa jak np. karoseria. Nieocenioną pomocą w tej sytuacji są elementy odblaskowe, które dobrze umieszczone poprawiają naszą widoczność. Jednak kierowcy też nie powinni zapominać o zwiększonej uwadze w rejonie przejść dla pieszych i skrzyżowań. Dostosowana do warunków prędkość i wzmożona uwaga to podstawy bezpieczeństwa.
Noszenie elementów odblaskowych jest szczególnie ważne w okresie zimowym, kiedy jest ciemno i panuje zła widoczność. Jeśli pieszy jest słabo widoczny na drodze, łatwiej może zostać potrącony przez samochód. Mały element odblaskowy, dobrze założony na ubraniu, plecaku, torbie może uratować życie i zdrowie.
Przypominany, że zgodnie z przepisami ustawy – Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone, a piesi są słabo widoczni dla kierujących pojazdami.
Zachęcamy również do noszenia elementów odblaskowych na obszarze zabudowanym, szczególnie teraz, kiedy krótszy dzień, gorsza widoczność i niekorzystne warunki atmosferyczne sprawiają, że nawet w mieście kierowca może mieć problem z dostrzeżeniem pieszego.
Pamiętajmy!
- Poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym używajmy elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że poruszamy się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
- Odblaski nosimy tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów! Odbiją wtedy światło padające z reflektorów samochodu dając sygnał kierującemu pojazdem, że po drodze porusza się człowiek.
- Przy zakupie odblasku zwracajmy uwagę czy został na nim umieszczony znak CE. Brak tej informacji oznacza, że jest to gadżet w jaskrawym kolorze, który nie spełnia wymogów technicznych (światło odbite elementu odblaskowego powinno być widoczne z odległości co najmniej 150 metrów).
- Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego najpierw oświetlają dół jego sylwetki, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej.
- Umieszczajmy odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców.
- Niezależnie od tego gdzie się poruszamy i o jakiej porze (w mieście czy poza nim, w dzień czy o zmroku), w warunkach niedostatecznej widoczności dla własnego bezpieczeństwa, nośmy elementy odblaskowe.
- Koniecznie zadbajmy, aby dzieci i osoby starsze stosowały elementy odblaskowe we właściwy sposób.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS