A A+ A++

28 września 2022 roku policja prowadziła ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” (NURD). Zawsze mają one na celu zwiększenie bezpieczeństwa tych uczestników ruchu drogowego, którzy podczas wypadków są szczególnie narażeni na ich tragiczne konsekwencje a tym samym najmniej chronieni. Tego dnia na terenie województwa łódzkiego policjanci ujawnili 1539 wykroczeń w ruchu drogowym.

Najwięcej wypadków i ofiar wśród pieszych powodują kierujący pojazdami, przede wszystkim samochodami osobowymi. Ich główną przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Stąd też podczas prowadzonych działań nadzorem zostaną objęte m.in. przejścia dla pieszych gdzie dochodziło do potrąceń.
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści, kierujący hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz wspomagającymi ruch. Do większości wypadków, w których zostali poszkodowani, przyczyniają się inni użytkownicy dróg. W znacznej mierze wypadki te powstają z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowego przejeżdżania przejazdów dla rowerów.
Przypominamy kierującym, że za naruszenie przepisów polegające na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście bądź znajdującemu się na nim można otrzymać mandat karny wynoszący pierwszy raz: 1500 złotych, przy popełnieniu ponownie tego wykroczenia w warunkach recydywy: 3000 złotych, podobnie jak w przypadku wyprzedzania na przejściu lub bezpośrednio przed nim. Każde z tych wykroczeń oznacza też dopisanie do konta kierowcy 15 punktów „karnych”.
Niewłaściwe zachowania pieszych także przyczyniają się do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Mowa głównie o nieostrożnym wejściu na jezdnię, przechodzeniu przez jezdnię przy czerwonym świetle, wtargnięciu zza pojazdu, rozproszeniu uwagi.
Podczas działań NURD prowadzonych na terenie województwa łódzkiego 28 września 2022 policjanci ujawnili 1539 wykroczeń  ruchu drogowym, w tym przez pieszych 406, przez rowerzystów 253, przez kierujących wobec pieszych 150, przez kierujących wobec rowerzystów 11. Funkcjonariusze  ujawnili 371 przypadków przekroczenia prędkości w rejonie przejścia dla pieszych.
Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim od nas samych.
Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych, zwłaszcza z udziałem pieszych jest przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych. To bodaj jedno z najbardziej ulubionych wykroczeń pieszych. Forsowanie płotków ogrodzeń łańcuchowych, przechodzenie przez żywopłoty to równie częste naruszenia przepisów. Miejsca w których najczęściej dochodzi do wypadków drogowych z udziałem pieszych:- przystanki komunikacji miejskiej – przyczyna to: przebieganie z jednego środka komunikacji do drugiego stojącego już na przystanku czy wybieganie (wychodzenie) pod koła samochodu zza stojącego na przystanku autobusu.
– chodniki bądź drogi dla pieszych – tu przyczyna leży po stronie kierowców, którzy wymuszają pierwszeństwo na pieszych czy nagle wjeżdżają na chodnik w wyniku utraty panowania nad pojazdem.
– pobocza dróg – tu na wypadki narażone są najbardziej osoby w małych miejscowościach, które pieszo poruszają się z jednej miejscowości do drugiej. Tu częstą przyczyną wypadków jest poruszanie się niewłaściwą stroną jezdni (czyli tą, którą jadą pojazdy).
Ale pory roku sprzyjające powstawaniu tego typu wypadków to właśnie jesień i zima, gdy bardzo szybko zapada zmierzch, nawierzchnia jezdni jest mokra bądź śliska, a wędrujące poboczami osoby są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo. Należy pamiętać o ubiorze odróżniającym się kolorystycznie od otoczenia wyposażone koniecznie w elementy odblaskowe widoczne z daleka.
Obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu wynika z art. 26 prawa o ruchu drogowym, zgodnie z którym “Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu”.Bardzo często dochodzi do potrąceń pieszych w momencie wykonywania manewru skrętu w lewo lub prawo, ale i w tym przypadku przepis art. 26 ust. 2 prd mówi wyraźnie: “Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża”.

Do najpoważniejszych jednak wykroczeń w ruchu drogowym popełnianych przez kierujących dochodzi wówczas, kiedy kierowcy wyprzedzają na przejściu dla pieszych, lub bezpośrednio przed nim, bądź też omijają pojazdy, które zatrzymały się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym.

PIESZY POWINIEN !!! – Upewnić się czy jest możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię – obserwacja ruchu pojazdów z obu kierunków.
– Nie wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, nawet na przejściu dla pieszych – kierowca nie zatrzyma pojazdu w miejscu.
– Nie wchodzić na jezdnię w sytuacji braku pełnej widoczności – zza pojazdu (szczególnie autobusu lub tramwaju w rejonie przystanków) bądź przeszkody.
– Nie wbiegać na jezdnię, lecz spokojnie wchodzić.
– Przechodzić jezdnię bez zwalniania i zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby.
– Przekraczać jezdnię tylko w miejscach dozwolonych.
– Nie przeskakiwać płotków, żywopłotów, kwietników i innych elementów oddzielających ruch pieszy od kołowego.
– Być wyposażonym w element odblaskowy, gdy porusza się poza terenem niezabudowanym po zmierzchu (przepis ten dotyczy nie tylko dzieci ale także osób dorosłych).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolscy widzowie Avatara wkurzeni. Nie tego się spodziewali
Następny artykułŚwiatowy Dzień Serca. Miej ♥ dla ♥