A A+ A++

Oszustwa już nie tylko „na policjanta”, „na wnuczka”, „na oficera amerykańskiego”, „na pracownika administracji” wciąż są stosowane!. Jednak już znane. Wyobraźnia oszustów nie zna granic, a i nasza nieuwaga również. Jeleniogórzanka uwierzyła i podającemu się za światowej sławy muzykowi przekazała ok 103 tys. złotych.

Pomimo wielokrotnych apeli, nadal zdarzają się przypadki przekazywania pieniędzy oszustom. Przestępcy podszywają się pod osoby różnych zawodów: między innymi: funkcjonariuszy policji, funkcjonariusza CBŚP, pracowników MOPS, oficerów amerykańskich, wnuczka i wyłudzają olbrzymie kwoty od seniorów. Metoda działania oszustów jest różna. Tym razem nieznany sprawca podając się za muzyka światowej sławy, działając za pośrednictwem różnych komunikatorów wprowadzał w błąd odbiorców i nie zwracał pożyczonej kwoty pieniędzy przelewanej w kilkudziesięciu transzach na różne konta bankowe. Oszust pod pretekstem opłaty cła za przesyłkę zawierającą znaczna kwotę pieniędzy za wynagrodzenie z koncertów na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki, wyłudził kwotę ponad 102 tys. złotych, wykorzystując naiwność i zaangażowanie emocjonalne 69-letniej jeleniogórzanki.
Dlatego też ważne jest aby osoby starsze znały metody działania przestępców. Przypominamy, o czujności i ostrożności.
Niezależnie od przyjętej roli i metody, przestępca zawsze dąży do przejęcia oszczędności życia seniora.
Pamiętajmy!
Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę czy wpłatę na konto, prosimy pamiętać o zachowaniu środków ostrożności:
– Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewać ich na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tzw. „szybkiego przelewu”.
– Nigdy nikomu nie przekazywać swoich danych: adresu, numeru PESEL czy danych dostępowych do kont bankowych.
– Nie działać w pośpiechu i nie podejmować od razu pieniędzy z banku – odłożyć termin wpłaty czy udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
– Poradzić się rodziny, znajomych czy policjanta – nr 112.
– Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji i żąda od nas pieniędzy, należy się     ROZŁĄCZYĆ, a następnie zadzwonić pod bezpłatny numer 112 i natychmiast poinformować o takiej sytuacji.
– Pamiętajmy, że policjanci NIGDY nie żądają od nikogo pieniędzy.
– O każdym podejrzanym telefonie pilnie informujmy POLICJĘ – nr alarmowy 112

młodszy aspirant Beata Sosulska-Baran

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Jelenia Góra: Obchody Święta Policji – za nami kolejne uroczyste zbiórki w jednostkach dolnośląskiego garnizonu
Następny artykułRadiofrekwencja – zalety zabiegu, efekty i polecane urządzenia